Miniaturowy czujnik temperatury Sensirion STS21

Sensirion, szwajcarski producent rozwiązań czujnikowych, poinformował o wprowadzeniu na rynek czujnika temperatury o symbolu STS21. Czujnik STS21 oparty jest na tym samym chipie CMOSsens, co opracowana wcześniej rodzina czujników wilgotności i temperatury SHT2x, dzięki czemu cechuje się on tymi samymi zaletami co układy SHT2x.

Pierwszym z tych atutów jest miniaturowa obudowa. Nowy czujnik firmy Sensirion oferowany jest w 6-wyprowadzeniowej obudowie DFN o wymiarach 3 mm x 3mm x 1.1 mm. Mimo małych gabarytów, w czujniku udało się zintegrować wszystkie bloki funkcjonalne niezbędne do poprawnej pracy układu. Są to: chip CMOSens, sensor temperatury, wzmacniacz, przetwornik A/C, pamięć oraz cyfrowa jednostka obliczeniowa.

Kolejną zaletą czujnika STS21 jest niski pobór prądu. W momencie wykonywania pomiaru układ zużywa od 200 µA do 330 µA. W pozostałym okresie pracy czujnik przebywa w trybie uśpienia pobierając prąd o wartości do 0.4 µA. Czujnik jest dostosowany do pracy w warunkach zasilania napięciem od 2.1 V do 3.6 V.

Następną cechą czujnika, na którą warto zwrócić uwagę, jest jego dokładność. Czujnik STS21 może wykonywać pomiar temperatury z rozdzielczością od 11 bit do 14 bit zachowując dokładność około ±0.22 °C w zakresie od 5 °C do 60 °C (całkowity zakres temperatury pracy to -40 °C do 125 °C).

Istotną zaletą czujnika jest brak konieczności jego kalibracji. Czujniki STS21 są kalibrowane i testowane u producenta.

Komunikacja między czujnikiem, a układem sterującym (np. mikrokontrolerem) odbywa się poprzez dwu-przewodowy cyfrowy interfejs I2C. Służy on nie tylko do odczytu danych pomiarowych, ale również umożliwia konfigurację czujnika np. zmianę rozdzielczości pomiaru.

Więcej na temat czujnika Sensirion STS21 można znaleźć na stronie producenta.

O autorze