Przemysłowe komputery PC dla systemów wizualizacji i sterowań w obszarach niebezpiecznych

 

 

 

Siemens rozszerzył ofertę przemysłowych komputerów PC o dwa urządzenia HMI o podwyższonym stopniu ochrony przeznaczone do pracy w obszarach niebezpiecznych w strefach Ex1/21 oraz Ex2/22.

Bezobsługowe SIMATIC HMI Panel PC Ex są przystosowane do instalowania bezpośrednio na maszynach lub na zewnątrz budynków, mogą pracować przy temperaturze otoczenia od -20°C do +50°C. Nowy Panel PC jest przeznaczony do pracy w systemach sterowania i wizualizacji, do pomiarów i testów, jak również zbierania danych i komunikacji. Natomiast SIMATIC HMI Thin Client Ex zaprojektowano do realizacji zadań wizualizacji i sterowania w charakterze elastycznej, zdalnej stacji terminalowej. Obie jednostki są przystosowane do pracy w środowiskach palnych gazów i oparów oraz mieszanin powietrzno-kurzowych, występujących np. w rafineriach, przemyśle farmaceutycznym, cementowym lub przy przetwarzaniu fluoru i zbóż. SIMATIC HMI Panel PC Ex jest pierwszym komputerem panelowym w ofercie Siemens przeznaczonym do pracy bezpośrednio w strefach niebezpiecznych.

SIMATIC HMI Panel PC Ex oraz SIMATIC HMI Thin Client Ex mogą być instalowane bezpośrednio w strefach zagrożenia 1/21 i 2/22 bez konieczności stosowania specjalnych środków, takich jak złożone i kosztowne obudowy lub przeprowadzanie dodatkowych procesów certyfikacji. Obie jednostki są odporne na znaczne wibracje i udary, uzyskały także świadectwa morskich towarzystw klasyfikacyjnych.

SIMATIC HMI Panel PC Ex jest wyposażony w procesor Intel Atom 1,6 GHz, dzięki czemu może szybko przetwarzać duże ilości danych przy stratach mocy ograniczonych do 2,5 W. Dzięki temu urządzenie nie wymaga stosowania wentylatorów, co zwiększa jego trwałość i niezawodność. Wysoki stopień ochrony IP66 od frontu urządzenia i IP65 od tyłu zapewnia możliwość bezpośredniego montażu na zewnątrz budynków w temperaturze otoczenia od -20°C do +50°C. Zastosowanie opcjonalnej ogrzewanej obudowy pozwala na obniżenie dolnego progu temperaturowego do -30°C.

Dzięki różnym wariantom konfiguracji, Panel PC Ex może być dostosowany do różnorodnych wymogów aplikacji oraz łatwo zintegrowany z istniejącą infrastrukturą. Urządzenie jest oferowane z ekranami dotykowymi o przekątnych 15” i 19” oraz z ośmioma klawiszami funkcyjnymi. Jednostka 15” jest także dostępna ze szczególnie jasnym wyświetlaczem, pozwalającym na pracę urządzenia w pełnym słońcu. Do przechowywania danych masowych są zalecane karty Compact Flash o pojemności 4 lub 16 GB, dyski twarde 60 lub 120 GB oraz napędy USB 8 GB. Połączenie sieciowe Ethernet może być zrealizowane elektrycznie poprzez przewód miedziany 10/100 Mbit/s (Ex e) lub optycznie poprzez światłowód 100 Mb/s. Komputer oferowany jest z zainstalowanym już i uruchomionym systemem operacyjnym Windows XP Professional lub Windows XPe. Modułowa struktura oraz przyjazna w serwisie konstrukcja zapewnia niskie koszty napraw i rozbudowy.

SIMATIC HMI Thin Client Ex może być dołączany do systemu sterowania poprzez Ethernet jako terminal thin client lub monitor, w nieograniczonej odległości od skojarzonej jednostki przetwarzającej. W architekturze thin client do komunikacji z serwerem jest wykorzystywany protokół RDP lub RealVNC. Po stronie serwera nie wymaga się w tym wypadku żadnego dodatkowego oprogramowania, które mogłoby wymusić konieczność wprowadzenia zmian w systemie operacyjnym serwera.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronach: www.siemens.com/simatic-ipc

O autorze