LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
IoT

Wielordzeniowe procesory sygnałowe firmy Texas Instruments


 


TMS320C66x to nazwa rodziny bardzo wydajnych, wielordzeniowych procesorów DSP firmy Texas Instruments zbudowanych w oparciu o architekturę KeyStone opracowaną przez tę firmę. Układy tej rodziny są bogato wyposażone w zasoby pamięci i peryferia wewnętrzne.


W skład rodziny TMS320C66x wchodzą układy z 1, 2, 4 i 8 rdzeniami C66x. Rdzeń ten, mogący pracować z częstotliwościami taktowania 1,0/1,2/1,25/1,5 GHz daje możliwość wykonywania zarówno obliczeń stało-, jak i zmiennoprzecinkowych i dla obu typów obliczeń osiąga bardzo wysoką wydajność.


Różne układy rodziny TMS320C66x mają różne konfiguracje pojemności pamięci cache L2. Każdy model jest wyposażony w 512 kB lub 1 MB takiej pamięci dla każdego z rdzeni osobno oraz 2 lub 4 MB współdzielone przez wszystkie rdzenie. Jako pamięć podręczna służy RAM DDR3-1333/1600 MHz.


Wśród występujących w układach opisywanej rodziny peryferii można znaleźć między innymi: interfejsy SRIO V2.1, magistrale PCIe GEN II, szeregowy interfejs telefoniczny (TSIP), interfejsy antenowe, Gigabit Ethernet oraz szeroką gamę popularnych interfejsów i peryferii takich jak: I2C, SPI, UART, timery, czy pętle PLL. Każdy procesor jest też wyposażony w dodatkowe koprocesory i akceleratory przyspieszające specjalistyczne obliczenia algorytmów np. szyfrowania, FFT, nadawania/odbioru sygnałów dla różnych standardów komórkowych itp.


Do pracy z wielordzeniowymi procesorami sygnałowymi TI dostępnych jest wiele narzędzi, także dla systemu Linux: pakiet MCSDK zawierający przykłady programów, biblioteki IMGLIB i VLIB do przetwarzania obrazów oraz DSPLIB i MATHLIB do przetwarzania sygnałów w czasie rzeczywistym, a także środowisko programistyczne Code Composer Studio. Procesory TMS320C66x są też kompatybilne ze starszą rodziną TMS320C6000, co pozwala na ponowne wykorzystanie już istniejącego kodu.


Projektowanie systemów opartych na wielordzeniowych procesorach DSP TI można rozpocząć bardzo prosto za pomocą zestawów ewaluacyjnych. Zestawy takie są dostępne w cenach od 399 dolarów za wersję z procesorem C6678. Ceny samych procesorów zaczynają się od 99 dolarów za sztukę przy zamówieniach 1000 sztuk.


Szczegółowych informacji można szukać na stronie firmy Texas Instruments.