CMX8341 – cyfrowy system radiowy prywatnego użytku w pojedynczym chipie

Procesor CMX8341 jest przeznaczony do cyfrowych urządzeń radiowych prywatnego użytku (dPMR®Digital Private Mobile Radio) nie wymagających zezwoleń, o niskich kosztach wytwarzania, oraz zgodnych z normą TS102490 Europejskiego Instytutu Norm Telekomunikacyjnych ETSI (European Telecommunications Standards Institute). Dualny, analogowo-cyfrowy tryb pracy systemu radiowego prywatnego użytku PMR (Private Mobile Radio), wysoki stopień scalenia, niski pobór mocy oraz niewielkie rozmiary to podstawowe zalety tego typu urządzenia. Procesor CMX8341 ma te wszystkie właściwości, a jego cyfrowy tryb pracy z odstępem międzykanałowym 6,25 kHz spełnia wymagania określone w punkcie 90. specyfikacji transmisji wąskopasmowych (FCC Narrowbanding) Federalnej Komisji Łączności, będącej agencją rządową USA. 

CMX8341, charakteryzujący się wysokim stopniem scalenia, umożliwia bezpośrednie podłączenie do mikrofonu, głośnika oraz układów transceivera (nadajnika-odbiornika) częstotliwości radiowych (RF). Przy wykorzystaniu tradycyjnego dyskryminatora z ogranicznikiem/modulatorem VCO (oscylator sterowany napięciem), taka struktura RF jest uważana za rozwiązanie radiowe o najniższych kosztach i jest już szeroko stosowana na rynku w systemach analogowych PMR oraz idealnie nadaje się do zastosowania w cyfrowych systemach PMR bez zezwolenia.

Kompletne analogowe przetwarzanie dźwięku PMR występuje wraz z sygnalizacją systemu blokowania odbiornika ciągłym niesłyszalnym sygnałem CTCSS (Continuous Tone-Coded Squelch System) oraz sygnalizacją systemu blokowania odbiornika cyfrowym sygnałem kodowym DCS (Digital-Coded Squelch). W trybie cyfrowego PMR (dPMR®) funkcjonuje interfejs radiowy zgodny z normą TS 102 490 Europejskiego Instytutu Norm Telekomunikacyjnych ETSI, złożony z warstwy fizycznej, warstwy łącza danych oraz warstwy sterowania, a wraz z nimi jest wbudowany modem 4FSK oraz bezlicencyjny/wolny od tantiem wokoder RALCWI™.

Procesor CMX8341, zbudowany w oparciu o prawnie zastrzeżoną technologię FirmASIC® firmy CML, jest niezawodny w działaniu oraz ma bardzo bogaty zestaw funkcji.

Procesor CMX8341 wyposażony jest w służące do współpracy z urządzeniami radiowymi wyjścia zegara systemowego z pętlą synchronizacji fazowej PLL (Phase Locked Loop), pomocnicze przetworniki analogowo-cyfrowe ADC z czterema wybieralnymi wejściami, trzy pomocnicze przetworniki cyfrowo-analogowe DAC oraz RAMDAC (Random Access Memory Digital to Analog Converter) do automatycznego zwiększania mocy nadajnika. Dostępne są także aktywowane wyjścia toru nadawczego (Tx) i odbiorczego (Rx), mające na celu ułatwienie przełączania operacji nadawanie/odbiór.

Procesor CMX8341 działa przy napięciu zasilania już od 3,3V, ma kompleksowe tryby pracy z oszczędzaniem energii i jest dostępny obudowie LQFP (L8) ze 100-ma pinami.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze