ECP4: nowe FPGA ze stajni Lattice Semiconductor

Firma Lattice Semiconductor konsekwentnie rozwija ofertę produkowanych przez siebie nowoczesnych układów programowalnych, powoli dochodząc do pozycji jednego z liderów na rynku zaawansowanych FPGA. Najnowszym opracowaniem tej firmy są układy z serii ECP4, które są udoskonaloną wersją popularnych układów z serii ECP3.

 

Atutem układów ECP4 są m.in. bloki SERDES przystosowane do transmisji danych z prędkością 6Gb/s w każdym kanale, a także wbudowane „twarde” bloki sprzętowe, m.in.: interfejsy PCIe 2.1, gigabitowe MAC (Ethernet 10/100/1000 z interfejsem SGMII dla PHY), czy interfejsy SRIO 2.1. Podobnie jak w rodzinie ECP3 także w nowych układach FPGA firmy Lattice zastosowano sprzętowe multiplikatory 18×18 z funkcją MAC taktowane z maksymalną częstotliwością do 500 MHz, które można elastycznie konfigurować poprzez podział (od 9×9) lub kaskadowanie 36×36. Specjalne mechanizmy sprzętowe wspomagające działanie multiplikatorów umożliwia ich łączenie w grupy po 576 jednostek, co ułatwia implementację w sprzęcie zaawansowanych systemów filtrujących czasu rzeczywistego.
Projekty dla układów ECP4 można przygotowywać za pomocą popularnego wśród konstruktorów korzystających z układów PLD firmy Lattice pakietu narzędziowego o nazwie Diamond w wersji od 1.4.
Układy ECP4 będą dostępne w sieci dystrybucyjnej firmy Lattice w drugiej połowie 2012. Szczegółowe dane na temat nowych układów są dostępne w załączniku poniżej (konieczna bezpłatna rejestracja).

 

Do pobrania

O autorze