Digilent Basys-100 Kit: dla FPGA taniej się nie da

Linie I/O wyprowadzone na złącza zabezpieczono przed uszkodzeniami wywołanymi wyładowaniami elektrostatycznymi, co zdecydowanie zwiększa komfort użytkowania zestawu. Do wyprowadzenia linii I/O producent zastosował cztery 6-stykowe złącza SIP, do których można dołączyć moduły rozszerzające z serii Digilent Pmod jak na przykład:

  • PmodAMP1 (fot. 3) – stereofoniczny wzmacniacz audio z pasywnymi filtrami dolnoprzepustowymi na wejściach wzmacniacza mocy i elektronicznym regulatorem głośności,
  • PmodAD1 (fot. 4) – moduł z dwukanałowym, 12-bitowym przetwornikiem A/C z interfejsem zbliżonym do SPI i aktywnymi filtrami dolnoprzepustowymi na wejściach,
  • PmodDA1 (fot. 5) – 4-kanałowy, 8-bitowy przetwornik C/A z wyjściami napięciowymi i synchronicznym, szeregowym interfejsem komunikacyjnym,
  • PmodENC (fot. 6) – moduł z obrotowym enkoderem mechanicznym.

 

Fot. 4. Moduł przetwornika A/C PmodAD1

Fot. 4. Moduł przetwornika A/C PmodAD1

 

 

Fot. 5. Moduł przetwornika C/A PmodDA1

Fot. 5. Moduł przetwornika C/A PmodDA1

 

 

Fot. 6. Moduł enkodera mechanicznego PmodENC

Fot. 6. Moduł enkodera mechanicznego PmodENC

 

 

Firma Digilent produkuje także wiele innych modułów rozszerzających zgodnych mechanicznie z opracowanym przez siebie standardem złącz 6-stykowych, których stosowanie m.in. w otoczeniu zestawu Basys-100 Kit jest bardzo wygodne.

A może programator?

Poważnym problemem, na jaki napotykają konstruktorzy zamierzający korzystać z układów FPGA firmy Xilinx, jest wysoka cena programatora ISP z interfejsem USB.

 

Fot. 7. Najtańszy programator układów FPGA firmy Xilinx z interfejsem USB

Fot. 7. Najtańszy programator układów FPGA firmy Xilinx z interfejsem USB

 

 

Firma Digilent ma w swojej ofercie dwa typy programatorów umożliwiających wygodne programowanie układów PLD firmy Xilinx:

  • JTAG-USB Programming Cable (fot. 7), obsługiwany przez dostępny bezpłatnie program narzędziowy Adept. Programator ten charakteryzuje się dużymi walorami użytkowymi i niezwykle niską ceną, okupioną koniecznością stosowania zewnętrznego (w stosunku do standardowego pakietu narzędzi) oprogramowania obsługującego go. Programator ten można wykorzystać do programowania mikrokontrolerów AVR, do czego konieczny jest (także dostępny bezpłatnie) program Digilent AVR Device Programmer.
  • XUP USB-JTAG Programming Cable (fot. 8), który jest wiernym odpowiednikiem programatora firmy Xilinx o nazwie Platform Cable USB, a kosztuje dwukrotnie mniej od niego! Współpracuje on bezpośrednio z programami narzędziowymi ChipScope, EDK orz System Generator firmy Xilinx, jest więc pełnowartościowym narzędziem konstruktorskim.

 

Fot. 8. Nowy w ofercie Digilent programator XUP USB-JTAG Programming Cable (zgodny z Platform Cable USB)

Fot. 8. Nowy w ofercie Digilent programator XUP USB-JTAG Programming Cable (zgodny z Platform Cable USB)

 

 

Podsumowanie

Przedstawione w artykule urządzenia to zaledwie niewielki wycinek oferty produkcyjnej firmy Digilent. Dla układów PLD produkowanych przez firmę Xilinx, firma Digilent oferuje łącznie 11 zestawów o różnym stopniu skomplikowania i różnorodnym wyposażeniu. „Sympatyczną” cechą oferty handlowej Digilent (honorowaną przez polskiego dystrybutora) są zniżki dla szkół i uczelni na niektóre zestawy i urządzenia, co ułatwia wyposażenie szkolnych/uczelnianych laboratoriów w nowoczesny sprzęt.
Szczegółowe informacje o innych zestawach uruchomieniowych, modułach rozszerzających i programatorach są dostępne na stronie producenta oraz polskiego dystrybutora. 

Dystrybutorem wyrobów firmy Digilent w Polsce jest Kamami.pl, tel.: +22-767-36-20, faks: +22-767-36-33, http://www.kamami.pl, sprzedaz@kamami.pl.

O autorze