Exynos 5200 – pierwszy procesor z dwoma rdzeniami ARM Cortex-A15

Firma Samsung Electronics zapowiedziała wprowadzenie do produkcji pierwszego procesora z dwoma rdzeniami ARM Cortex-A15. Rozwiązanie to ma sprostać oczekiwaniom konstruktorów wydajnych i energooszczędnych tabletów nowej generacji.

Exynos 5200 to układ wytworzony w technologii 32 nm, który może pracować z częstotliwością do 2 GHz. Przy tej częstotliwości pracy możliwe jest przetwarzanie 14 miliardów operacji na sekundę, co praktycznie niemal podwaja możliwości obecnie stosowanych układów opartych na dwóch rdzeniach ARM Cortex-A9 pracujących z częstotliwością 1.5 GHz.

W procesorze zintegrowano wiele funkcjonalnych zasobów. Jednym z nich jest blok umożliwiający sterowanie wyświetlaczami WQXGA o rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli. Rozwiązanie to ma zapewnić wysoką jakość obrazu w urządzeniach przenośnych. Ponadto w celu zmniejszenia poboru energii układ został wyposażony w interfejs eDP (embedded DisplayPort), który wykorzystuje technologię samoodświeżania ekranu (PSR – Panel Self Refresh). Technologia ta umożliwia odświeżanie statycznych obrazów bezpośrednio z buforujących je pamięci, co redukuje zużycie prądu podczas np. czytania e-booków lub przeglądania stron internetowych. Kolejną cechą wyróżniającą procesor Exynos 5200  jest wysoka wydajność przetwarzania grafiki 3D (według producenta niemal czterokrotnie większa w porównaniu do dwurdzeniowego procesora ARM Cortex-A9). Dzięki zastosowanej technice stereoskopii 3D możliwe jest sprostanie wysokim wymaganiom gier 3D lub filmów odtwarzanych na tabletach.

Oprócz peryferii do przetwarzania i wyświetlania obrazu, procesor Exynos 5200 wyposażony został w szereg interfejsów i standardów komunikacyjnych takich jak SATA, UART, USB, eMMC4.5, HDMI i eSD3.0. 

Więcej informacji o dwurdzeniowym procesorze Exynos 5200 można znaleźć na stronie internetowej producenta.

Dystrybutorem firmy Samsung w Polsce jest Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze