Bezpłatny zestaw narzędzi obliczeniowych ułatwiających projektowanie obwodów z układami analogowymi

Projektowanie obwodów elektronicznych wykorzystujących układy analogowe to proces, któremu każdorazowo towarzyszy konieczność wykonania przez projektanta wielu obliczeń. Ich wyniki mają na celu umożliwienie dobrania elementów i układów elektronicznych gwarantujących optymalne działanie obwodu. Firma Maxim, której jedną z domen są układy analogowe, jak mało kto rozumie tą problematykę i chcąc ułatwić oraz przyspieszyć proces projektowania udostępniła na swojej stronie internetowej bezpłatny pakiet narzędzi obliczeniowych o nazwie Steve’s Analog Design Calculators. Pakiet ten składa się z siedmiu podzielonych tematycznie programów:

  • Konwertery danych: Accuracy Calculator (ACCU), Effective Number of Bits Calculator (ENOB);
  • Napięcia referencyjne: Bandgap Reference Calculator (BGRC);
  • Analiza sygnałów: Thermal Noise Calculator (TNC);
  • Testowanie i pomiar: Statistical Process Control Calculator (SPCC);
  • Narzędzia: Calculator Launcher (CALC);
  • Układy scalone: Die Size Calculator (DSC).

Każdy z programów jest intuicyjny w użyciu, a ponadto został szczegółowo opisany w przygotowanej przez producenta dedykowanej mu dokumentacji technicznej, która zawiera tutorial, instrukcję instalacji i skróconą instrukcję obsługi. Programy mogą wykonać obliczenia dla szerokiego zakresu parametrów wejściowych, dzięki czemu można je wykorzystać nie tylko do projektowania obwodów, ale również do analizy różnych przypadków działania. Wykonane obliczenia przedstawiane są zarówno w postaci liczbowej, jak również graficznej np. w postaci wykresu 2D.

Instalacja narzędzi

Pakiet narzędzi Steve’s Analog Design Calculators to programy, dla których platformą sprzętową są kalkulatory naukowe HP 50g (rysunek 1). W kalkulatorze zastosowano procesor ARM9 o częstotliwości pracy 75 MHz, pamięć RAM (512 kB), ROM (2 MB), graficzny wyświetlacz LCD, złącze USB oraz IRDA, jak również gniazdo na kartę pamięci SD. Taka konstrukcja urządzenia zapewnia szybkie wykonywanie obliczeń, gwarantuje dużą funkcjonalność (wbudowana biblioteka z ponad 2300 zdefiniowanymi funkcjami i wzorami) oraz umożliwia zapis danych do pamięci i wizualizację obliczeń.

Rys. 1.

Rys. 1.

Programy firmy Maxim mogą zostać ponadto uruchomione na komputerach PC pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Microsoft Windows. W tym celu należy skorzystać z bezpłatnego emulatora kalkulatora HP 50g HPUserEdit 5 (rysunek 2).

Rys. 2.

Rys. 2.

Po pobraniu pliku należy go rozpakować, a następnie zainstalować (rysunek 3).

Rys. 3.

Rys. 3.

Po pomyślnym przeprowadzeniu instalacji należy uruchomić emulator. Jako, że domyślnym językiem emulatora jest język hiszpański, pierwszą czynnością, którą warto wykonać, jest zmiana języka na angielski (rysunek 4).

Rys. 4.

Rys. 4.

O autorze