Najmniejszy na świecie cyfrowy żyroskop 3-osiowy

Firma STMicroelectronics rozszerzyła ofertę czujników wykrywania ruchu o najmniejszy na rynku 3-osiowy żyroskop z wyjściem cyfrowym L3G3200D. Wymiary układu to jedynie 3 mm x 3.5 mm x 1 mm. Dzięki zmniejszeniu wielkości obudowy prawie o połowę w stosunku do obecnie produkowanych czujników, układ L3G3200D nadaje się do zastosowania między innymi w telefonach komórkowych nowej generacji, tabletach i innych inteligentnych urządzeń konsumenckich. Małe gabaryty nie wpłynęły negatywnie na parametry ukladu. Żyroskop cechuje się doskonałą odpornością na obciążenia mechaniczne, stabilnością temperaturową oraz zapewnia wysoką precyzję pomiaru ruchu wzdłuż wszystkich trzech prostopadłych do siebie osi.

Z uwagi na ograniczenia zasilania w urządzeniach przenośnych zasilanych na baterię, nowy żyroskop firmy ST posiada tryb wyłączenia zasilania (power-down mode), tryb uśpienia (sleep mode) oraz wbudowany blok pamięci typu  FIFO do inteligentnego zarządzania zasilaniem. Układ może być zasilany napięciem od 2.4 V do 3,6 V, z możliwością wyboru zakresów detekcji w skali ± 250/500/2000 stopni/sek. Żyroskop został dostosowany do pracy w zakresie temperatur od -40 °C do 85 °C. W strukturze układu zintegrowano dodatkowo 8-bitowy czujnik temperatury. Komunikacja z żyroskopem może odbywać się poprzez interfejs SPI lub I2C.

Próbne egzemplarze żyroskopu L3G3200D są już dostępne. Cena jednostkowa wynosi 2.53 USD przy zamówieniu od 1000 sztuk. Dla większych ilości zamówień możliwe są inne opcje cenowe. Więcej informacji na temat układu L3G3200D można znaleźć na stronie internetowej producenta.

O autorze