Nowe diody LED typu Chip-On-Board firmy Seoul Semiconductor

Firma Seoul Semiconductor ogłosiła wprowadzenie do swojej oferty serii diod LED DC wykonanych w technice Chip-On-Board, nazwanych ZC (Z-Power COB). Nazwa ta pochodzi od rodziny białych diod o dużym strumieniu świetlnym Z-Power tego koreańskiego producenta. Seria ta cechuje się wysoką jasnością świecenia i dodatkowo obniżoną rezystancją termiczną, co skutkuje znacznym wzrostem czasu życia diod.

Diody ZC są dostępne w wersjach 6-, 10 i 16-watowych, dających strumienie 560, 910 i 1368 lm, mających stanowić zamienniki odpowiednio dla 40- i 60-watowych żarówek tradycyjnych (żarowych) oraz 100-watowych świetlówek do obudów typu downlight. Diody te są przeznaczone do pracy przy prądach odpowiednio 270, 420 i 540 mA i napięciach odpowiednio 27, 27 i 30,5 V. Temperatura barwowa światła wynosi 2700 K, a kolor jest określony jako warm white (ciepła biel). Zastosowanie wysoko-odblaskowego podłoża aluminiowego znacznie poprawia jasność świecenia i wydłuża czas życia żarówek LED-owych zbudowanych w oparciu o diody ZC.

Technologia Chip-On-Board, polegająca na wykonywaniu układów, a w tym wypadku diod, bezpośrednio i nierozerwalnie włączonych w płytkę PCB, pozwala ominąć w procesie produkcyjnym typową fazę montażu powierzchniowego diod, co daje szansę na ograniczenie kosztów produkcji. Nowe diody są też wyposażone w otwory pozwalające przymocować je za pomocą dwóch śrub do radiatora.

Do potencjalnych zastosowań nowej serii diod można zaliczyć: oświetlenie architektoniczne, dekoracyjne i biurowe typu task lighting, a także wspomniane żarówki diodowe.

Dystrybutorem Seoul Semiconductor w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze