Czujnik światła otaczającego i zbliżenia w jednym układzie od firmy Maxim

Firma Maxim przedstawiła zintegrowany czujnik oświetlenia i zbliżenia MAX44000. Układ przeznaczony jest do zastosowania w urządzeniach przenośnych (np. w telefonach komórkowych, tabletach lub przenośnych urządzeniach medycznych) jako rozwiązanie dla systemów automatycznej regulacji jasności wyświetlaczy i detekcji twarzy. Ponadto układ MAX44000 może zostać użyty w systemach automatyki budynkowej jako czujnik wykrywający obecność lub ruch osób.

W wykonanym w technologii BiCMOS układzie zintegrowano trzy czujniki optyczne, dwa przetworniki A/C oraz blok do komunikacji z zewnętrznym układem sterującym (np. mikrokontrolerem) w standardzie I2C. Fizyczna implementacja układu MAX44000 w projektowanym systemie jest bardzo prosta – schemat aplikacyjny przewiduje dołączenie do układu tylko jednego komponentu zewnętrznego, którym jest dioda podczerwona.

Dużą zaletą układu MAX44000 jest bardzo niskie zużycie energii. Podczas działania samego czujnika światła otaczającego pobierany jest prąd o wartości jedynie 5 µA. Wielkość ta wzrasta tylko do 7 µA, gdy jednocześnie pracuje także czujnik bliskości. Urządzenie zasilane jest napięciem z przedziału od 1.7 V do 3.6 V.

Czujnik MAX44000 może pracować w zakresie temperatur od -40°C do 105°C, co znacząco wpływa na stabilność działania systemów, w których jest montowany. Układ oferowany jest w 6-pinowej obudowie UTDFN o małych gabarytach (2 mm x 2 mm x 0.6 mm). Cena jednostkowa układu zaczyna się od 1.65 USD przy zakupie co najmniej 1000 sztuk. W celu łatwego i szybkiego poznania możliwości i funkcjonalności układu MAX44000, firma Maxim opracowała zestaw ewaluacyjny MAX44000EVSYS wraz z oprogramowaniem dla systemu Windows.

Więcej szczegółowych informacji o czujniku MAX44000, zestawie ewaluacyjnym i dodatkowych narzędziach konfiguracyjnych można znaleźć na stronie producenta.

O autorze