Kompaktowy system rozproszonych wejść/wyjść do zastosowań przemysłowych

 

 

 

Siemens rozszerza rodzinę rozproszonych wejść/wyjść SIMATIC ET 200 o urządzenia nowej generacji. Są to moduły ET 200SP, charakteryzujące się kompaktową budową, pozwalającą na zaoszczędzenie miejsca w szafie sterowniczej. Inne korzyści ze stosowania nowych modułów wynikają z ich zmiennej konfiguracji, zintegrowanego okablowania i wygodniejszych cech identyfikacyjnych. SIMATIC ET 200SP o stopniu ochrony IP20 obsługuje protokół PROFINET, charakteryzuje się bardzo krótkim czasem cyklu i wysoką wydajnością. Może być zintegrowany z różnorodnymi rozwiązaniami automatyki przemysłowej poprzez oprogramowanie inżynierskie TIA Portal lub SIMATIC STEP7.

Nowe moduły rozproszonych wejść/wyjść ET 200SP umożliwiają dobór w pełni skalowalnego rozwiązania dostosowanego do potrzeb konkretnej aplikacji. Wyspa ET 200SP może składać się z maksymalnie 64 modułów, co przy zastosowaniu nowych szesnastokanałowych modułów umożliwia obsługę 1024 sygnałów na szerokości zaledwie ok. 1 metra. Kompaktowa budowa pozwala na instalację systemu w standardowych szafkach sterowniczych o głębokości 80 mm, przy zachowaniu typowych promieni gięcia kabli. Zintegrowany moduł zasilania daje możliwość zaoszczędzenia miejsca i upraszcza projektowanie grup zasilających i wyłączeniowych.

Podczas projektowania systemu dużą wagę przywiązywano do prostoty obsługi i łatwości zastosowania w praktyce. Małe zróżnicowanie stosowanych części zmniejsza koszty magazynowania części zamiennych. Do instalacji wysp ET 200SP nie są wymagane dodatkowe narzędzia, a instalator oszczędza czas dzięki prostemu sposobowi łączenia modułów. Mechaniczne zabezpieczenie w postaci specjalnego kodowania chroni moduły przed uszkodzeniem w razie niewłaściwego połączenia. Ponadto boczny mechanizm zatrzaskowy zapewnia stabilność połączenia, nawet w przypadku instalacji pionowej. Możliwa jest także wymiana modułów i terminali zaciskowych podczas pracy bez ryzyka awarii stacji. Sposób ułożenia okablowania został zoptymalizowany w stosunku do systemu ET 200S przez obrócenie o 90 stopni zacisków na terminalach i zastosowanie prostej w użyciu technologii wciskowej (push-in). Oznaczenia modułów w widoczny sposób opisują najważniejsze połączenia i zawierają informacje o poszczególnych kanałach. Różnokolorowe etykiety upraszczają rozmieszczenie i identyfikację kabli na terminalach zaciskowych. Użytkownik może również opisać maszyny i specyficzne dla danej instalacji moduły przy pomocy tabliczek znamionowych i etykiet.

SIMATIC ET 200SP jest wyposażony w dwa interfejsy PROFINET, a szybkość przesyłu danych 100 Mbit/s zapewnia wysoką wydajność systemu. Magistrala backplane jest izochroniczna z siecią PROFINET i tym samym zapewnia wolną od zakłóceń transmisję informacji o wysokiej wydajności. Nowatorskie rozwiązanie w postaci bus adaptera pozwala użytkownikowi swobodnie wybrać technologię połączenia z siecią PROFINET: standardowe złącze RJ45 lub FastConnect. Wysoki stopień kompatybilności elektromagnetycznej zapewnia zintegrowana budowa osłony kabli, elementów przyłączeniowych na terminalach zaciskowych, backplane i kabla Profinet. Urządzenia SIMATIC ET 200SP posiadają funkcjonalność PROFIenergy ułatwiającą skoordynowane wyłączanie poszczególnych modułów lub całych jednostek produkcyjnych w trakcie przestojów.

Więcej informacji: www.siemens.com/et200sp

O autorze