Zestaw ewaluacyjny do sterowania oświetleniem LED ze źródła napięcia AC


 


Firma Texas Instruments opracowała płytkę ewaluacyjną TMDSIACLEDCOMKIT, która jest kompletną platformą sprzętową do realizacji prototypowych projektów sterowania oświetleniem LED. Za pomocą płytki sterować można niezależnie sześcioma paskami diod LED zasilanymi z napięcia zmiennego, o łącznej mocy do 250 W.


Płytka wyposażona została w komponenty elektroniczne umożliwiające realizację transmisji danych w standardach komunikacji powszechnie wykorzystywanych w systemach sterowania oświetleniem: DALI oraz DMX512. W celu zwiększenia możliwości komunikacyjnych, producent przewidział na płytce gniazdo, które posłużyć może do zainstalowania zestawu rozszerzeniowego do transmisji danych po liniach zasilania (PLC – Power Line Communication). Zestaw ten obejmuje  płytkę TMDSPLCMODA-P3X oraz TMDSPLCKIT-V3.


Jako układ sterujący płytką TMDSIACLEDCOMKIT wykorzystano 32-bitowy kontroler sygnałowy Texas Instruments TMS320C2000 Piccolo o wydajności do 150 MIPS. Układ wyposażony jest w pamięć (Flash, ROM, RAM), kontroler przerwań, interfejsy komunikacyjne (SPI, I2C, SCI, CAN, McBSP) oraz inne peryferia (porty I/O, Watchdog, liczniki, przetwornik A/C). Mikrokontroler jest zainstalowany na płytce w postaci karty controlCARD. Dzięki temu płytka cechuje się modułową budową, a użytkownik wybierając kartę z dedykowanym mikrokontrolerem może wybrać konfigurację sprzętową w sposób najbardziej mu odpowiadający pod kątem wydajności i wyposażenia mikrokontrolera. W przypadku konieczności zmiany mikrokontrolera wystarczy wyjąć kartę i wymienić ją na inną.


Płytka TMDSIACLEDCOMKIT oferowana jest w zestawie z panelem LED, przewodem zasilającym, adapterem AC-DC, przewodem USB, nośnikiem pamięci zawierającym plik instalacyjny pakietu narzędzi programistycznych controlSUITE, przykładowe kody źródłowe i dokumentację techniczną oraz kartą controlCARD z układem TMS320F28027.


Więcej informacji o płytce TMDSIACLEDCOMKIT można znaleźć na stronie internetowej firmy Texas Instruments. Można ją nabyć w sklepie internetowym producenta TI estore w cenie 699 USD.


Płytka TMDSIACLEDCOMKIT wraz z dodatkowym rozszerzeniem do komunikacji PLC tworzy unikalny zestaw, którego potencjał projektanci mogą wykorzystać do budowy szerokiego wachlarza systemów inteligentnego oświetlenia wykorzystujących funkcjonalność sterowania oświetleniem LED oraz komunikacji po liniach zasilania i w standardach charakterystycznych dla systemów sterowania oświetleniem. Przykładowe aplikacje to np. systemy oświetlenia ulic i systemy automatyki budynkowej.


Dystrybutorem produktów firmy Texas Instruments w Polsce jest Silica Warszawa: Avnet EM Sp. z o.o., ul. Marynarska 11, 02-674 Warszawa, tel.: 22 2565760, fax: 22 2565766, http://www.silica.com, e-mail:  warszawa@silica.com.

O autorze