LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Freescale rozszerza ofertę układów z serii i.MX 6

 

 

 

 

Firma Freescale wprowadziła do sprzedaży nowe mikroprocesory z popularnej serii i.MX 6. Po upływie niecałych sześciu miesięcy od rozpoczęcia produkcji pierwszych układów z tej rodziny, w ofercie producenta pojawiły się nowe modele: i.MX 6SoloLite i i.MX 6DualLite.

Nowy procesor i.MX 6SoloLite, następca Freescale i.MX508, został zaprojektowany z myślą o czytnikach e-reader, w których jego poprzednik jest obecnie powszechnie wykorzystywany. Dwurdzeniowy układ i.MX 6DualLite oferuje znaczną wydajność za niewielką cenę i jest przeznaczony do urządzeń takich jak tablety, odbiorniki IPTV, telefony IP (obsługujące protokół VOIP), medyczne systemy monitorujące stan pacjenta i rozwiązania związane z zarządzaniem energią w domach.

Oba procesory wykorzystują rdzeń ARM Cortex-A9 oraz kontrolery E-Ink. Ponieważ oprogramowanie procesorów jest kompatybilne z innymi układami z serii i.MX 6, projektanci mogą tworzyć najbardziej konkurencyjne produkty oparte na wspólnej platformie. Skalowalność układów pozwala na szybkie tworzenie kompletnych serii urządzeń, które można w łatwy sposób dostosować do zmieniających się wymagań rynku.

W jednordzeniowym procesorze i.MX 6SoloLite zintegrowano rdzeń ARM Cortex-A9 taktowany zegarem 1 GHz, procesor grafiki 2D oraz kontrolery wyświetlaczy dla paneli EPD oraz LCD. W modelu i.MX 6SoloLite zastosowano także nowy, uproszczony system zarządzania energią, pozwalając skrócić czas projektowania i zoptymalizować zużycie energii, co wydłuża czas pracy baterii w czytnikach. System ten zostanie wprowadzony również w innych układach serii i.MX 6.

Dwurdzeniowy procesor i.MX 6DualLite obsługuje to samo oprogramowanie i ma taki sam układ wyprowadzeń, jak modele i.MX 6Quad, i.mX 6Dual oraz i.MX 6Solo. Cechuje się on równowagą pomiędzy wydajnością, zużywaną mocą i ceną. Zbudowany z dwóch rdzeni ARM Cortex-A9 pracujących z częstotliwością 1 GHz, zapewnia wysoką wydajność w zastosowaniach multimedialnych dzięki zintegrowanym układom grafiki 2D i 3D oraz układowi przetwarzania wideo 1080p. Model i.MX 6DualLite obsługuje interfejsy HDMI, LVDS, MIPI oraz PCI, a także może współpracować z 64-bitową pamięcią DDR3/LVDDR3 z szybkością 800 MT/s.

Układy Freescale z serii i.MX 6 współpracują z wieloma popularnymi systemami operacyjnymi, w tym Android 4.0, Linux, QNX, Ubuntu i Windows Compact 7. Producent zadbał o bagate wsparcie dla sowich nowych procesorów. Do pobrania dostępne są kompletne przykładowe projekty, oprogramowanie i gotowe do użycia narzędzia projektowe. Więcej o procesorach i.MX 6 można znaleźć na stronie internetowej firmy Freescale.

Dystrybutorem Freescale w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.