Nowy redundantny sterownik z serii SIMATIC S7-400

 

 

Siemens wprowadził do swojej oferty nowy sterownik redundantny z serii SIMATIC S7-400H z interfejsem PROFINET. Rodzinę sterowników rozszerzono o nową jednostkę centralną oznaczoną symbolem CPU 416-5H.

Nowe jednostki centralne wyposażone są w interfejs Profinet z dwuportowym switch’em, pamięć o większej pojemności oraz rozszerzone struktury bloków danych i bloków funkcyjnych oraz wywołań. Jedną z nowości jest programowana przez użytkownika funkcja przełączania między sterownikiem głównym i rezerwowym. Wyższą wydajność jednostki centralnej osiągnięto między innymi dzięki rozszerzeniu zasobów komunikacyjnych.

Interfejs Profinet z dwuportowym switch’em jest stosowany również na poziomie obiektowym, do komunikacji z urządzeniami zewnętrznymi i realizuje redundantne połączenia typu H w protokole TCP/IP (ISO na TCP). Wraz z wbudowanymi interfejsami MPI/DP i Profibus DP, wbudowany w sterowniki interfejs Profinet pozwala na redundantne podłączenie modułów WE/WY.

Zastosowanie kabli światłowodowych umożliwia synchronizację danych na odległość do 10 km. Pod względem wydajności nowa jednostka centralna CPU 416-5H z pamięcią RAM o pojemności 16 MB plasuje się między jednostkami CPU 412-5H z 1 MB i 414-5H z 4 MB, a jednostką CPU 417-5H z pamięcią 32 MB RAM. Sterowniki są konfigurowane i programowane za pomocą narzędzi z pakietu Simatic Step 7. Początek dostaw jest przewidziany na pierwszy kwartał 2012.

O autorze