Firma TESPOL poszerza swoją ofertę o mierniki mocy RF z serii PSM

 

 

 

 

W ofercie firmy Tespol pojawiła się seria nowych produktów serii z PSM produkowanych przez światowego lidera techniki pomiarowej, firmę Tektronix. PSMy to seria mierników mocy RF z możliwością podłączenia do komputera PC poprzez port USB. Oferowane mierniki są przeznaczone na różne pasma (8 GHz, 18 GHz, 20 GHz i 26.5 GHz) i charakteryzują się bardzo dobrym zakresem dynamicznym (od -60 dBm do +20 dBm), zapewniając przy tym niepewność pomiarową rzędu 2.6 %. Inżynierowie mają do wyboru mierniki wyposażone w złącza N lub 3.5 mm. Prezentowane PSMy zapewniają najwyższą częstotliwość odczytu (2000 odczytów/s) spośród wszystkich dostępnych obecnie na rynku urządzeń tego typu.

PSMy oferowane przez firmę TESPOL są kalibrowane w całym zakresie temperatur, dzięki czemu użytkownik nie musi martwić się o złą jakość danych pomiarowychoraz nie potrzebuje przeprowadzać dodatkowych rekonfiguracji sprzętu oszczędzając tym samym czas. Wszystkie modele mierników mierzą moc średnią, cykle pracy i skorygowaną moc impulsową. Wszystkich pomiarów można dokonywać z funkcją automatycznego zapisu pozwalającą na późniejszą analizę sygnału. Tektronix razem z produktem dostarcza bogate oprogramowanie działające pod systemem operacyjnym Windows – dedykowaną dla miernika aplikację komputerową, moduł do akwizycji danych, sterowniki i przykłady dla środowiska LabView. Dołączone biblioteki umożliwiają integrację do 12 mierników w jednym systemie, eliminując potrzebę stosowania drogich przełączników. Mierniki mocy mogą być synchronizowane przy użyciu zewnętrznego sprzętu pomiarowego sygnałem TTL (każdy z PSMów posiada wejście – Trigger In i wyjście – Trigger Out).

W zależności od wyboru konkretnego miernika PSM, użytkownik otrzymuje różne możliwości pomiarowe. Kupując produkty z serii PSM5000 zysk jest największy, gdyż użytkownik dostaje aplikację do analizy kształtu impulsu sygnałów zmodulowanych. To zaawansowane narzędzie udostępnia między innymi opcję pełnego trasowania sygnału, pomiaru impulsów, wartości szczytowych, czasu narastania i opadania, częstotliwości powtarzania impulsów i cyklów pracy. Dość istotna jest możliwość pomiarów z wykorzystaniem funkcji statystycznych, takich jak uzupełnienie dystrybuanty (CCDF), czy funkcja rozkładu gęstości prawdopodobieństwa (PDF). Wykorzystanie połączenia z komputerem czyni cały system bardzo funkcjonalnym, wszechstronnym i mobilnym. Wszystkie mierniki do komunikacji z komputerem używają standardu USB 2.0 i są zgodne z technologią plug-and-play.

Przeznaczenie PSMów to pomiary średniej mocy w aplikacjach RF i mikrofalowych. Kolejne z zastosowań wychodzi naprzeciw potrzebie charakteryzacji powtarzalnych sygnałów impulsowych, które występują np. w systemach nawigacji i radarach meteorologicznych bądź wojskowych. Użytkownik związany z sieciami komórkowymi może wykonywać pomiary mocy i pomiary „pików” w sygnałach zmodulowanych w technologiach GSM, CDMA, WCDMA, HSPA, WiMAX do 10 MHz oraz w innych sygnałach modulowanych korzystających z techniki impulsowej. Następny obszar zastosowań to sprawdzanie poprawności działania bądź charakteryzacja wzmacniaczy mocy, przełączników oraz innych elementów torów radiowych i mikrofalowych. Przeznaczenie serwisowe poza wcześniej wymienionymi obszarami dotyczy obsługi telewizji cyfrowej oraz wszelkiego rodzaju nadajników. Odrębnym z zastosowań jest możliwość weryfikacji i kalibracji sprzętu pomiarowego i testującego.

Wszystkie mierniki mocy objęte są trzyletnią gwarancją producenta. Więcej informacji na temat produktów można znaleźć na stronie internetowej dystrybutora.

O autorze