Wydajna scalona przetwornica step-down od Linear Technology


 


Frima Linear Technology zaprezentowała nowy model dwufazowej przetwornicy DC/DC wysokiej częstotliwości obniżającej napięcie (step-down). Układ LTC3839, bo o nim mowa, osiąga sprawność do 95%. Pozwala przy tym na wybór współczynnika wypełnienia o wartościach bardzo bliskich zarówno 0%, jak i 100% oraz programowanie częstotliwości przełączania od 200 kHz do 2 MHz.


Minimalny czas włączenia tranzystora przełączającego wynosi 30 ns, co pozwala na bardzo duże obniżenie napięcia przy wysokich częstotliwościach pracy. Minimalny czas wyłączenia wynosi natomiast 90 ns. Częstotliwość przełączania można wybrać z podanego zakresu i dodatkowo synchronizować z zegarem zewnętrznym. Dzięki pracy w trybie prądowym z zastosowaniem sterowania prądem doliny (valley-current mode) oraz funkcji Detect Transient Release, układ bardzo dobrze radzi sobie z nagłymi zmianami prądu obciążenia, zwiększając częstotliwość przełączania w chwili pojawienia się transjentu prądu i szybko powracając do ustawionego napięcia wyjściowego.


Przetwornica LTC3839 może pracować z napięciem wejściowym od 4.5 do 38 V. Blok zailania oparty na tym układzie może cechować się wydajnością prądową do 50 A, przy napięciu wyjściowym od 0.6 do 5.5 V. Wbudowany wzmacniacz różnicowy zapewnia kontrolę napięcia wyjściowego, pozwalając na precyzyjne ustalanie jego wartości, niezależnie od strat na ścieżkach płytki drukowanej i zmienności potencjału masy  (do +/- 0.5 V).


Prąd wyjściowy jest z kolei kontrolowany poprzez pomiar spadku napięcia na cewce wyjściowej (gdy potrzebna jest duża efektywność) lub przez zastosowanie dodatkowego rezystora (gdy ważniejsza jest precyzja). Wśród dodatkowego wyposażenia układu można znaleźć między innymi: wbudowany stabilizator LDO, zabezpieczenie przepięciowe i zabezpieczenie prądowe typu fold-back.


Przetwornica LTC3839 cechuje się bardzo dobrą stabilnością napięcia, z błędem na poziomie +/- 0.25% w temperaturze 25°C oraz +/- 0.67% w zakresie temperatur od 0 do 85°C. Maksymalny błąd napięcia stałego w całym zakresie temperatur pracy (od -40 do +125 °C) to +/- 1%.


Przetwornica LTC3839 dostępna jest w obudowie QFN-32 o wymiarach 5 x 5 mm. Szczegółowe informacje dotyczące tego układu można znaleźć na stronie internetowej producenta.

O autorze