Freescale Xtrinsic – jednoukładowe rozwiązanie dla rezystancyjnych i pojemnościowych systemów dotykowych

 

 

 

Firma Freescale Semiconductor przedstawiła pierwsze na rynku rozwiązanie łączące w jednym układzie scalonym mechaznim rozpoznawania dotyku i gestów na oporowym ekranie dotykowym oraz pojemnościowy czujnik dotyku. Rozwiązanie to sprawdzi się w aplikacjach wykorzystujących panele kontrolne i interfejsy użytkownika, w motoryzacji, w punktach sprzedaży i kioskach, urządzeniach do składania podpisu, a także może ono zastąpić tradycyjną klawiaturę.

Poza pojemnościowym czujnikiem dotyku, seria Xtrinsic oferuje możliwość wykrywania dotyku na ekranach oporowych w zastosowaniach, w których ekrany pojemnościowe nie są odpowiednie. Technologia ta zapewnia rozpoznawanie rozmaitych gestów, takich jak przewijanie, obracanie oraz rozciąganie pozwalające na zmianę powiększenia. Oporowe ekrany dotykowe stanowią także dobrą alternatywę, gdy konieczne jest korzystanie z rękawic – na przykład z powodów bezpieczeństwa, w medycynie lub w trudnych warunkach pogodowych.

Seria układów dotykowych Xtrinsic należy do linii układów Ready Play firmy Freescale. Pozwala ona użytkownikom na dodawanie ściśle określonych funkcjonalności przy jednoczesnym zmniejszaniu kosztów projektu. Dzięki integracji technologii pojemnościowej i oporowej w jednym, gotowym do użycia układzie, konstruktorzy mogą zredukować koszty tworzenia oprogramowania, zajmowanego miejsca na płytce PCB i czas wprowadzenia produktu na rynek, dodając nowe funkcjonalności do swych produktów.

Seria produktów oporowego i pojemnościowego wykrywania dotyku (CRTouch) Xtrinsic wejdzie w skład systemu projektowego Tower LCD. Pierwsze płytki testowe ukażą się w pierwszym kwartale tego roku w cenie 85 USD za sztukę. Sterowniki dla systemów Linux i Android, przykładowy graficzny interfejs użytkownika (GUI) oraz przykłady z biblioteki graficznej Freescale PEG dostępne są na stronie internetowej firmy Freescale.

Układy CRTouch oferowane są w obudowie QFN-32 o wymiarach 5 x 5 mm. Komunikacja między układem CRTouch a układem sterującym (np. mikrokontrolerem) odbywa się z wykorzystaniem interfejsu I2C lub UART. Produkt firmy Freescale dostosowany został do pracy z napięciem zasilania 1.8 V – 3.6 V. Więcej informacji dotyczących rozwiązań z serii Xtrinsic można znaleźć na stronie internetowej producenta.

Dystrybutorem Freescale w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze