Zestaw uruchomieniowy dla mikrokontrolerów Renesas RL78

Firma IAR Systems rozszerzyła ofertę swoich sprzętowych narzędzi ewaluacyjnych o zestaw uruchomieniowy dla mikrokontrolerów z rodziny RL78 firmy Renesas (numer produktu: KSK-YRDKRL78G13).

RL78 to rodzina 16-bitowych mikrokontrolerów CISC, która powstała z myślą o połączeniu najlepszych cech będących w ofercie firmy Renesas rodzin mikrokontrolerów 78K i R8C. Dzięki temu zaletą tych układów jest zarówno wysoka wydajność (częstotliwość taktowania do 32 MHz, do 1.39 DMIPS/MHz), jak również niski pobór prądu (66 µA/MHz). Ponadto rodzina RL78 wyposażona została w bogaty zestaw zasobów peryferyjnych, do których należą między innymi: pamięć Flash (od 2 kB do 512 kB), pamięć SRAM (0.25 kB – 32 kB), mechanizmy bezpieczeństwa (umożliwiające np. korekcję błędów pamięci Flash oraz wykrycie zaniknięcia sygnału taktującego), peryferia analogowe (np. czujnik temperatury, przetwornik A/C), peryferia cyfrowe (np. liczniki, zegar czasu rzeczywistego, Watchdog, linie I/O) oraz interfejsy komunikacyjne (np. CSI, UART, LIN, I2C). Mikrokontrolery mogą być zasilane napięciem od 1.65 V do 5.5 V i są dostosowane do pracy w zakresie temperatur od -40°C do +85°C (niektóre układy nawet do +150 °C). Rodzina układów RL78 zaprojektowana została przede wszystkim z myślą o aplikacjach energooszczędnych (głównie zasilanych z baterii) takich jak czujniki dymu, elektryczne szczoteczki do zębów, sprzęt gospodarstwa domowego, czy urządzenia peryferyjne komputerów.

Zestaw firmy IAR Systems składa się przede wszystkim z płytki, na której umieszczony jest mikrokontroler RL78/G13, programator/debuger TK, wyświetlacz LCD, cyfrowy czujnik światła i temperatury, 3-osiowy akcelerometr, gniazdo na kartę pamięci SD, gniazdo RS-232, złącza sygnałowe, przyciski, mikrofon, wyjście audio, nadajnik/odbiornik podczerwieni i wiele innych. W zestawie firmy IAR Systems nie zabrakło również narzędzi programowych. Należy do nich środowisko programistyczne IAR Embedded Workbench for RL78 (wersja Kickstart edition z ograniczeniem kodu do 16 kB) oraz zbiór przykładowych projektów pokazujących jak za pomocą peryferii mikrokontrolera odczytać dane z czujników, wyświetlić tekst na wyświetlaczu LCD, czy użyć głośnika.

Zestaw uruchomieniowy dla mikrokontrolerów RL78 jest już dostępny. Można go nabyć w cenie 90 Euro w sklepie internetowym firmy IAR Systems.

O autorze