Panele przyciskowe Simatic HMI KP32F PN z funkcjami bezpieczeństwa

Siemens rozszerzył ofertę paneli przyciskowych o nowy model SIMATIC HMI KP32F PN. Urządzenie wyposażone jest w 32 duże, swobodnie konfigurowalne przyciski z podświetlaniem LED. Każdy z przycisków posiada sygnał zwrotny typu „klik” oraz umożliwia swobodne przypisywanie funkcji jak również koloru ich podświetlania w jednym z pięciu kolorów.

Takie rozwiązanie pozwala wyeliminować kosztowną i wymagającą czasu procedurę instalacji i okablowywania pojedynczych, konwencjonalnych elementów kontrolnych. Przyciski, które aktualnie nie są wykorzystane, mogą być sparametryzowane w dowolnym momencie, rozszerzając, na przykład, funkcjonalność aplikacji. Nowy panel przyciskowy posiada stopień ochrony IP65, co pozwala na jego wykorzystanie w trudnych warunkach przemysłowych jak również jest przystosowany do aplikacji w układach bezpieczeństwa. Urządzenie jest wyposażone w cztery wejścia bezpieczeństwa, które pozwalają na podłączenie jednego lub dwóch wyłączników bezpieczeństwa zgodnie z wymaganiami norm bezpieczeństwa aż do kategorii SIL3.

Nowy panel przyciskowy SIMATIC HMI KP32F PN jest wyposażony w dwa interfejsy Profinet, co oznacza, że może być integrowany z istniejącymi sieciami bez potrzeby stosowania dodatkowych komponentów takich, jak przełączniki sieciowe. Wszystkie 32 przyciski są swobodnie konfigurowane, na przykład, miganie podświetlania LED może wskazywać na żądanie obsługi operatorskiej a zmiana koloru (czerwony, żółty, zielony, niebieski, biały) podświetlania może wskazywać status maszyny. Dodatkowo intensywność podświetlania LED przycisków może być regulowana w zależności od panujących warunków otoczenia, tak aby zapewnić doskonałą czytelność nawet w trudnych warunkach oświetleniowych, na przykład przy jasnym świetle słonecznym. Do opisywania poszczególnych klawiszy można wykorzystać wsuwane paski etykiet.

Typowym obszarem zastosowań przyciskowych paneli operatorskich są aplikacje wymagające deterministycznej transmisji poleceń operatorskich. W porównaniu do pojedynczych komponentów HMI takich, jak przełączniki kluczykowe lub podświetlane przyciski, zintegrowane i łatwe w instalacji panele przyciskowe pozwalają ograniczyć do minimum czasochłonne prace związane z instalacją i okablowaniem układów.

Więcej informacji na temat nowych paneli przyciskowych można znaleźć na stronie:
www.siemens.com/key-panels

O autorze