Atmel Studio – środowisko projektowe dla układów AVR i ARM Cortex-M

Atmel Studio 6 to pierwsza wersja tego środowiska współpracująca zarówno z 32-bitowymi mikrokontrolerami Atmel z rdzeniem ARM Cortex-M, jak i popularnymi w Polsce 8- i 16-bitowymi układami AVR.  Środowisko jest dostępne bezpłatnie i dostarczane z obszerną biblioteką Atmel Software Framework.

Atmel Studio 6 integruje wszystkie komponenty typowe dla zintegrowanych środowisk projektowych: edytor kodu, moduł zarządzania projektami, kompilator i debuger z rozbudowanym symulatorem i narzędziem wizualizacji pracy programatorów i wbudowanych debugerów wszystkich układów Atmel z rdzeniami Cortex-M oraz AVR.

Wspomniana biblioteka Atmel Software Framework (znana wcześniej jako AVR Software Framework) zawiera ponad 1000 sprawdzonych przykładów kodu, które można swobodnie wykorzystać w projektach. Pozwala to zaoszczędzić programistom pisania większości niskopoziomowych funkcji i skraca czas oraz koszt tworzenia oprogramowania, a także ogranicza liczbę potencjalnych błędów, gdyż biblioteka jest dobrze przetestowana. Atmel Software Framework zawiera zestaw sterowników do peryferiów wbudowanych oraz modułów zewnętrznych, stosy protokołów do komunikacji przewodowej i bezprzewodowej, funkcje dekodujące dźwięk oraz renderujące grafikę, a także biblioteki operacji matematycznych, stało- i zmiennoprzecinkowych. Oprogramowanie jest w pełni zgodne ze standardem CMSIS (Cortex Microcontroller Software Interface Standard). Środowisko jest też zintegrowane z narzędziem Atmel QTouch Composer (znanym wcześniej jako QTouch Studio), służącym do projektowania dotykowych interfejsów użytkownika, co ułatwia pracę i eliminuje konieczność używania dwóch niezależnych programów.

W chwili obecnej Atmel Studio 6 obsługuje ok. 300 układów z oferty firmy Atmel. Środowisko współpracuje z wieloma sprzętowymi debugerami i programatorami, w tym: AVR Dragon, JTAGICE3, AVR ONE! oraz SAM-ICE. Szczegółowe informacje oraz wersję beta do pobrania można znaleźć na stronie internetowej firmy Atmel.

O autorze