RX63T – nowe mikrokontrolery z rodziny RX firmy Renesas

 

Firma Renesas Electronics ogłosiła wprowadzenie do sprzedaży nowych 32-bitowych mikrokontrolerów RX63T z ulepszonymi peryferiami licznikowymi i analogowymi. Układy przeznaczone są do wykorzystania w urządzeniach gospodarstwa domowego i aplikacjach przemysłowych. Nowa seria mikrokontrolerów obejmuje sześć modeli układów, które rozszerzają możliwości dostępnej już serii RX62T z rodziny RX. Seria RX63T jest w pełni kompatybilna z układami z poprzedniej rewizji, co umożliwia użytkownikom udoskonalenie istniejących projektów do wersji wymagających mniejszych nakładów pamięci, wykorzystujących obudowy z mniejszą liczbą wyprowadzeń oraz zawierających ulepszone peryferia, co powoduje zmniejszenie kosztów systemów.

Mikrokontrolery RX63T mają wbudowane dwie jednostki sterowania silnikiem trójfazowym, sterownik czasowy MTU3 (Multifunction Timer Pulse Unit) oraz 16-bitowy sterownik czasowy PWM ogólnego przeznaczenia GPT (General-Purpose PWM Timer). GPT korzysta z tego samego zegara, co jednostka centralna (do 80 MHz), dzięki czemu możliwe jest uzyskanie rozdzielczości pomiaru PWM o wartości nawet do 12.5 ns.

Układy RX63T wyposażone są w jeden 12-bitowy przetwornik A/C, którego minimalny czas konwersji wynosi 1 µs. Przetwarzanie w czasie rzeczywistym jest realizowane przez rejestry double data zainstalowane w module przetwornika. Dodatkowo do wejść przetwornika A/C przypisane są trójkanałowe komparatory o trzech poziomach detekcji, które ułatwiają monitorowanie zewnętrznych tranzystorów z izolowaną bramką oraz ich natychmiastowe wyłączanie w razie potrzeby.

Nowa seria mikrokontrolerów jest wyposażona w wiele funkcji bezpieczeństwa takich jak niezależny Watchdog z wewnętrznym zegarem IWDT, funkcja samokontroli, układ DOC (Data Operation Circuit) umożliwiający sprawdzanie pamięci RAM bez udziału jednostki centralnej, układ CAC (Clock Frequency Accuracy Measurement Circuit) kontrolujący częstotliwości zegarowe oraz funkcja RWP (Register Write Protection) zapobiegająca przypadkowemu nadpisaniu ważnych rejestrów.

Mikrokontrolery RX63T mają pamięć Flash o pojemności od 32 kB do 64 kB, zależnie od modelu posiadają także do 8 kB wbudowanej pamięci SRAM. Dodatkowo są wyposażone także w 8 kB pamięci Flash danych z funkcją BGO (Background Operation) umożliwiającą zapis równolegle do wykonywania programu. Maksymalna wydajność jednostki centralnej wynosi 1.65 DMIPS/MHz.

Układy są dostępne w obudowach LQFP z 48 lub 64 wyprowadzeniami. Więcej informacji na temat najnowszej serii mikrokontrolerów RX63T firmy Renesas Electronics oraz dostępności próbek można znaleźć na stronie internetowej producenta.

 

Dystrybutorem Renesas w Polsce jest firma MSC Polska Sp. z o.o., ul. Zawiszy Czarnego 12/3, 44-100 Gliwice, tel.: 32 3 30 54 50, fax: 32 3 30 54 52, www.msc-ge.pl, email: Gliwice@msc-ge.com.

O autorze