Nowe oscyloskopy Tektronix z rodziny MSO/DPO4000B

Firma Tektronix wprowadza do sprzedaży sześć nowych oscyloskopów z serii MSO/DPO4000B. Są to dwukanałowe modele MSO4102B, MSO4102B-L, DPO4102B, DPO4102B-L i czterokanałowe modele MSO4104B-L i DPO4104B-L. Wszystkie urządzenia mają pasmo analogowe (-3dB) 1GHz. W modelach o oznaczeniu MSO (mixed-signal oscilloscope) znajduje się dodatkowo 16 kanałów cyfrowych.

Modele MSO4102B, MSO4102B-L, DPO4102B i DPO4102B-L to pierwsze oscyloskopy w ofercie firmy Tektronix, które wyposażono w dwa kanały analogowe o paśmie 1 GHz. Są one adresowane do klientów, którzy wymagają przyrządów o szerokim paśmie analizy sygnału przy jednoczesnym braku konieczności korzystania z więcej niż dwóch kanałów. Modele MSO4102B i DPO4102B mają możliwość rejestracji przebiegów o długości 20 milionów próbek sygnału w każdym kanale z prędkością próbkowania 5 GS/s. Z kolei modele z symbolem ’-L’ (od słowa „lite”) na końcu nazwy to urządzenia, w których w porównaniu do innych produktów z rodziny MSO/DPO4000B zmniejszona została maksymalna długość rejestrowanego przebiegu i prędkość próbkowania. W MSO4102B-L i DPO4102B-L jest to odpowiednio 5 milionów próbek sygnału i 2.5 GS/s., a w czterokanałowych MSO4104B-L i DPO4104B-L 5 milionów próbek sygnału i 5 GS/s. Dzięki wprowadzeniu tych zmian modele w wersji ’-L’ stanowią tańszą alternatywę dla innych oscyloskopów z rodziny DPO/MSO4000B.

Przydatnym rozwiązaniem oscyloskopów jest narzędzie Wave Inspector – łatwa nawigacja za pomocą podwójnej gałki, która została zaprojektowana w ten sposób, że możliwa jest zarówno precyzyjna analiza przebiegu, jak i szybkie przewijanie w całym zarejestrowanym okresie, a także przewijanie automatyczne. Dostępna jest również funkcja wyszukiwania zdarzeń o zadanych parametrach.

W oscyloskopach wykorzystano rozwiązanie określane jako „cyfrowy fosfor” (digital phosphor). Jest to mechanizm zaimplementowany w bloku przetwarzania i akwizycji urządzenia. Dzięki niemu intensywność wyświetlanego na wyświetlaczu wykresu zależy od częstości występowania danego przebiegu. Pozwala to łatwo odnaleźć miejsca, w których pojawiają się przekłamania lub zakłócenia.

Dostępne są różne tryby wyzwalania, takie jak  przekroczenie czasu, wystąpienie stanu logicznego, szerokość impulsu czy przekroczenie czasu ustalania poziomu. Opcjonalnie możliwe jest wyzwalanie danymi magistrali, np. po wystąpieniu pakietu, nagłówka lub określonego adresu. Obsługiwane protokoły to między innymi popularne I2C, SPI, USB, Ethernet, CAN, RS-232/422/485, LIN, FlexRay i wiele innych. Dostępny jest także podgląd pakietów przesyłanych magistralą w postaci czytelnej tabeli z opcją wyszukiwania.

Pozostałe opcje obejmują między innymi analizę mocy i używanie masek parametrów granicznych sygnału. Możliwa jest również kontrola oscyloskopu za pomocą komputera PC przez port USB na przednim panelu oraz komunikacja przez Ethernet. Używając klawiatury USB można w szybki sposób wpisywać nastawy, polecenia, ekspresje matematyczne, edytować nazwy przebiegów i łączyć przebiegi na ekranie w grupy w celu ułatwienia nawigacji.

Nowe oscyloskopy firmy Tektronix charakteryzują się niewielkimi gabarytami, dzięki czemu nie zajmują wiele miejsca na stanowisku pracy. Wymiary obudowy to odpowiednio: wysokość 229 mm, szerokość 439 mm, głębokość 147 mm.

Jedynym autoryzowanym serwisem i dystrybutorem firmy Tektronix w Polsce jest firma TESPOL www.tespol.com.pl , ul. Klecińska 125, 54-413 Wrocław, tel.: 71 783 63 60, 22 675 75 42.

O autorze