Wielofunkcyjna płytka ewaluacyjna dla kontrolera USB FTDI Vinculum-II

Firma FTDI rozszerzyła swoją ofertę narzędzi ewaluacyjnych o płytkę ewaluacyjną Vinco Ethernet RTC MP3 Shield. Przeznaczona jest ona do prototypowania urządzeń wykorzystujących układ Vinculum-II (VNC2). Jest to programowalny dwukanałowy kontroler  host/slave USB 2.0, który wyposażony jest w 16-bitowy rdzeń mikroprocesorowy, 256 kB pamięci Flash, 16 kB pamięci RAM, moduł DMA, generator sygnału PWM oraz interfejsy UART, SPI i FIFO.

Oprócz kontrolera Vinculum-II płytka firmy FTDI wyposażona została w szereg innych układów, czyniących to narzędzie bardzo funkcjonalnym. Pierwszym wartym wspomnienia jest kontroler Ethernet 10/100 Mbit/s W5100 firmy Wiznet, w którym zintegrowano stos TCP/IP umożliwiający transmisję danych zgodnie z protokołami TCP, UDP, ICMP, IPv4 ARP, IGMP i PPPoE. Praca tego układu jest sygnalizowana przez dołączone do niego diody LED. Komunikacja między układami Vinculum-II i W5100 odbywa się przy wykorzystaniu interfejsu komunikacyjnego SPI.

Drugim znajdującym się na płytce układem jest kodek audio VS1053b firmy VLSI. Może on zostać użyty do dekodowania plików audio (w formacie Ogg Vorbis, MP3, AAC, WMA, FLAC, WAV lub MIDI) i odtwarzania ich na głośnikach lub słuchawkach podłączonych do gniazda JACK 3.5 mm płytki. Podobnie jak kontroler Ethernet W5100, układ ten komunikuje się z Vinculum-II poprzez interfejs SPI.

Trzecim możliwym do wykorzystania przez projektantów układem jest zegar czasu rzeczywistego z kalendarzem PCF2123 firmy NXP Semiconductors. Tak jak w przypadku poprzednich dwóch układów, PCF2123 sterowany jest przez Vinculum-II za pomocą interfejsu SPI.

Płytka Vinco Ethernet RTC MP3 Shield ma wymiary 55.4 x 68.6 mm. Jest zasilana ze źródła napięcia 5 V. Napięcie to przetwarzane jest przez znajdujące się na płytce regulatory napięcia do poziomu 1.8 V wymaganego przez układ VS1053b oraz poziomu 3.3 V wymaganego przez pozostałe układy. W celu skrócenia czasu wprowadzenia produktów do sprzedaży firma FTDI przygotowała przewidziane dla płytki, udostępniane bezpłatnie sterowniki Ethernet, SPI i GPIO, przydatne do implementacji komunikacji Ethernet, dekodowania MP3 i aktualizacji czasu z wykorzystaniem odpowiednio kontrolera Ethernet, kodeka audio i układu zegara czasu rzeczywistego. Płytkę można nabyć w cenie 59.50 USD.

O autorze