Zestaw ewaluacyjny Freescale Tower z mikrokontrolerem Kinetis K20

 

 

 

Firma Freescale ogłosiła dostępność zapowiadanych wcześniej 32-bitowych, opartych na rdzeniu ARM Cortex-M4 mikrokontrolerów z rodziny Kinetis o niskim poborze prądu i dodatkowych peryferiach analogowych i komunikacyjnych (pisaliśmy o tym tutaj). Jednocześnie producent zapowiedział, że od 23.03.2012 roku dostępna będzie nowa płytka ewaluacyjna TWR-K20D72M z mikrokontrolerem K20 z powyżej wspomnianej, nowej serii układów Kinetis.

Zastosowany na płytce model mikrokontrolera to K20DX256VLL7, który może pracować z częstotliwością do 72 MHz. Do wyposażenia układu należy między innymi pamięć (256 kB Flash, 64 kB RAM), 16-bitowy przetwornik A/C SAR z programowalnym wzmocnieniem (do 64x), 12-bitowy przetwornik C/A, szybki komparator analogowy, referencyjne źródło napięciowe, moduł obiczający CRC, timery, interfejsy komunikacyjne (SPI, I2C, UART, CAN, I2S, USB) i kontroler sensorów pojemnościowych. Układ jest oferowany w obudowie 100LQFP o wymiarach 14 x 14 x 0,5 mm i może być zasilany napięciem z zakresu 1.71 V – 3.6 V.

Oprócz mikrokontrolera K20 producent umieścił na płytce cztery diody LED, dwa przyciski pojemnościowe, dwa przyciski mechaniczne, złącze dla płytek Tower Plug-in (TWRPI), gniazdo USB, mikrofon, buzzer, potencjometr, 3-osiowy akcelerometr (MMA8451Q), gniazdo na baterię i interfejs komunikacji na podczerwień.

TWR-K20D72M może zostać wykorzystany jako tania, samodzielna płytka uruchomieniowa dla mikrokontrolerów K20, bądź jako jeden z elementów modułowej platformy ewaluacyjnej Tower System, w ramach której mogą być łączone ze sobą płytki o różnej funkcjonalności, dzięki czemu konstruktorzy mogą konfigurować platformę optymalnie dla projektowwanych przez nich aplikacji. Płytka będzie do nabycia w cenie 119 USD. Więcej informacji można znaleść na stronie internetowej firmy Freescale.

Dystrybutorem Freescale w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze