Farnell element14 prezentował komputer Raspberry Pi na targach Automaticon

 

Farnell element14 zaprezentował komputer jednopłytkowy Raspberry Pi na swoim stoisku podczas tegorocznego Automaticonu. Goście firmy mieli także okazję zobaczyć najnowszą wersję oprogramowania CadSoft EAGLE V6 oraz spotkać przedstawicieli wiodących producentów podzespołów elektronicznych z firm Texas Instruments, Honeywell, TE Connectivity i Molex.

Raspberry Pi to jeden z najbardziej ekscytujących produktów elektronicznych ostatniej dekady. Jest to przeznaczony do zastosowań embedded miniaturowy komputer jednopłytkowy zaprojektowany przez Raspberry Pi Foundation. Jest on oparty na procesorze ARM1176JZFS taktowanym zegarem 700 MHz z układem arytmetyki zmiennoprzecinkowej (FPU), układzie graficznym Videocore 4 oraz współdzielonej pamięci RAM 256 MB. Możliwości systemu pozwalają na uruchamianie typowych aplikacji, takich jak arkusze kalkulacyjne, edytory tekstów i gry. Raspberry Pi potrafi również odtwarzać obraz wideo w formacie HD 1080p.

Komputer został wyposażony między innymi w złącze kart pamięci SD, gniazdo BaseT Ethernet 10/100, gniazdo HDMI, RCA i audio jack oraz dwa porty USB 2.0. Poprzez USB można dołączyć urządzenie sterujące, takie jak klawiaturę lub mysz. Możliwa jest również komunikacja z użyciem protokołów UART, I2C i SPI.

System operacyjny Fedora Linux uruchamiany jest z karty SD. Komputer zasilany jest przez gniazdo microUSB. Wymiary urządzenia to 85.6 x 54 mm, a zużycie mocy nie przekracza 3.5 wata.

Komputer jest dostępny w przedsprzedaży na stronie internetowej firmy Farnell. Jest to tak zwany model B. W końcu 2012 roku na rynek wejdzie model A zawierający tylko jeden port USB. Największą sensacją są ceny komputerów Raspberry, które kształtują się na poziomie 35 USD za model B i 25 USD za model A. Otwiera to całe spektrum nowych obszarów zastosowań i aplikacji.

O autorze