Nowa wersja programu narzędziowego iSim

Firma Intersil ogłosiła dostępność najnowszej wersji swojego popularnego, internetowego programu narzędziowego do projektowania produktów zasilających w oparciu o układy z oferty tego producenta. Program iSim v4.0 dodaje nowe zaawansowane możliwości wyboru, symulacji i optymalizacji jednofazowych kontrolerów PWM z zewnętrznymi tranzystorami FET, dzięki czemu użytkownicy mogą szybko realizować projekty, w czasie liczonym w minutach.

Nowa wersja programu iSim umożliwia użytkownikom wprowadzanie wymaganych parametrów zasilaczy i w oparciu o nie skonfigurowanie schematu, uwzględniając pożądaną częstotliwość przełączania, miękki start i inne opcje. Projektanci mogą szybko wygenerować kompletny projekt prototypu, bez konieczności poszukiwania w kartach katalogowych i notach aplikacyjnych szczegółowych danych w celu obliczania równań projektowych lub wykonywania szeregu iteracyjnych czynności optymalizacyjnych. Automatyzacja procesu projektowania zasilaczy zapewnia szybki i łatwy sposób symulacji układów, określenia ich wydajności elektrycznej, oraz kontroli stabilności układu z pętlą sprzężenia zwrotnego oraz sprawności.

Główne funkcje iSim:

  • Program pozwala użytkownikom modyfikować elementy kompensacyjne oraz pokazuje natychmiastowo zmiany charakterystyki zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego
  • Projektanci mogą przeglądać wykresy sprawności oraz rozkładu strat mocy w poszczególnych elementach układu
  • W tablicy parametrów (dashboard) na głównej stronie schematu, podane są kluczowe parametry wydajności układu: sprawność, szerokość pasma, margines fazy, koszty oraz zajmowany obszar.

Dla bardziej zaawansowanych projektantów zasilaczy, program iSim v4.0 oferuje sekcję Custom Design, która umożliwia użytkownikom wprowadzać wymagane wartości parametrów wydajności zasilacza i automatycznie wybierać standardowe elementy spełniające stawiane wymagania. Sekcja Custom Design umożliwia również wybierać tranzystory mocy MOSFET, które mogą być zoptymalizowane pod kątem ogólnej sprawności zasilacza i najniższej temperatury węzła w systemie. Rezultatem jest solidna konstrukcja i kompletny wykaz materiałów z firmy dystrybucyjnej Digikey, które można zamówić online.

Program iSim v4.0 korzysta z szerokiej oferty firmy Intersil modeli zbudowanych w oparciu o mechanizm symulacji SIMPLIS do projektowania zasilaczy impulsowych. Schematy można również pobrać i uruchomić na symulatorze desktopowym iSim:PE, o dużych możliwościach, darmowym programie narzędziowym do tworzenia schematów i symulacji układów elektronicznych, działającym w trybie offline.

Zarówno program iSim v4.0 (działający w trybie online), jak i program iSim:PE (działającym w trybie offline) są bezpłatne i dostępne na stronie internetowej firmy Intersil.

O autorze