LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Pierwsza otwarta platforma sprzętowa dla systemu Android z mikrokontrolerem z rdzeniem Cortex-M

NXP i Embedded Artists przedstawiły zestaw ewaluacyjny o nazwie „Android Open Accessory Application” (AOAA). Jest to pierwsza otwarta platforma sprzętowa dla systemu operacyjnego Android, która wykorzystuje mikrokontroler z rdzeniem ARM Cortex-M. Platforma ta umożliwia tworzenie aplikacji używających między innymi interfejsu Ethernet, magistrali CAN oraz standardu IEEE 802.15.4. Daje to projektantom możliwość tworzenia np. akcesoriów dla smartfonów i tabletów, urządzeń do zarządzania inteligentnym domem lub wykorzystania w automatyce przemysłowej.

Na płytce zestawu „Android Open Accessory Application” znajdują się dwa mikrokontrolery firmy NXP (LPC1769 i LPC11C24), połączone ze sobą za pomocą magistrali CAN. Oparty na pracującym z częstotliwością do 120 MHz rdzeniu Cortex-M3 mikrokontroler LPC1769 zapewnia komunikację USB stając się interfejsem dla urządzeń mobilnych z systemem operacyjnym Android. Mikrokontroler wyposażony jest w 512 kB pamięci Flash oraz 64 kB SRAM. Dodatkowe zasoby układu to kontroler Ethernet MAC, kontroler CAN 2.0B, 8-kanałowy przetwornik A/C o rozdzielczości 12-bitów, przetwornik C/A o rozdzielczości 10-bitów oraz porty komunikacyjne UART/SPI/I2C. Drugi mikrokontroler LPC11C24 bazuje na rdzeniu Cortex-M0 o częstotliwości taktowania do 50 MHz. Dzięki zintegrowanemu w strukturze układu kontrolerowi i nadajnikowi-odbiornikowi CAN, mikrokontroler ten może pełnić rolę węzła sieci CAN, co można wykorzystać np. w przemysłowych aplikacjach sterowania.

Wraz z platformą sprzętową użytkownicy otrzymują pakiet oprogramowania potrzebnego do szybkiego uruchomienia zestawu oraz aplikacje wzorcowe do testowania i budowy własnych rozwiązań w oparciu o Ethernet, CAN czy łączność bezprzewodową. Kod dostarczany przez Embedded Artist objęty jest licencją royalty-free. Do tworzenia aplikacji na platformą „Android Open Accessory Application” wykorzystać można także bezpłatne biblioteki dostępne na stronie internetowej LPCWare.com, w tym bibliotekę graficzną emWin, nxpUSBlib, stos  lwIP TCP/IP i wiele innych.

Platforma AOAA dostępna jest za pośrednictwem strony Embedded Artist lub od autoryzowanych dystrybutorów NXP. Ceny rozpoczynają się od 79.99 USD.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!