LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Pierwsza otwarta platforma sprzętowa dla systemu Android z mikrokontrolerem z rdzeniem Cortex-M

NXP i Embedded Artists przedstawiły zestaw ewaluacyjny o nazwie „Android Open Accessory Application” (AOAA). Jest to pierwsza otwarta platforma sprzętowa dla systemu operacyjnego Android, która wykorzystuje mikrokontroler z rdzeniem ARM Cortex-M. Platforma ta umożliwia tworzenie aplikacji używających między innymi interfejsu Ethernet, magistrali CAN oraz standardu IEEE 802.15.4. Daje to projektantom możliwość tworzenia np. akcesoriów dla smartfonów i tabletów, urządzeń do zarządzania inteligentnym domem lub wykorzystania w automatyce przemysłowej.

Na płytce zestawu „Android Open Accessory Application” znajdują się dwa mikrokontrolery firmy NXP (LPC1769 i LPC11C24), połączone ze sobą za pomocą magistrali CAN. Oparty na pracującym z częstotliwością do 120 MHz rdzeniu Cortex-M3 mikrokontroler LPC1769 zapewnia komunikację USB stając się interfejsem dla urządzeń mobilnych z systemem operacyjnym Android. Mikrokontroler wyposażony jest w 512 kB pamięci Flash oraz 64 kB SRAM. Dodatkowe zasoby układu to kontroler Ethernet MAC, kontroler CAN 2.0B, 8-kanałowy przetwornik A/C o rozdzielczości 12-bitów, przetwornik C/A o rozdzielczości 10-bitów oraz porty komunikacyjne UART/SPI/I2C. Drugi mikrokontroler LPC11C24 bazuje na rdzeniu Cortex-M0 o częstotliwości taktowania do 50 MHz. Dzięki zintegrowanemu w strukturze układu kontrolerowi i nadajnikowi-odbiornikowi CAN, mikrokontroler ten może pełnić rolę węzła sieci CAN, co można wykorzystać np. w przemysłowych aplikacjach sterowania.

Wraz z platformą sprzętową użytkownicy otrzymują pakiet oprogramowania potrzebnego do szybkiego uruchomienia zestawu oraz aplikacje wzorcowe do testowania i budowy własnych rozwiązań w oparciu o Ethernet, CAN czy łączność bezprzewodową. Kod dostarczany przez Embedded Artist objęty jest licencją royalty-free. Do tworzenia aplikacji na platformą „Android Open Accessory Application” wykorzystać można także bezpłatne biblioteki dostępne na stronie internetowej LPCWare.com, w tym bibliotekę graficzną emWin, nxpUSBlib, stos  lwIP TCP/IP i wiele innych.

Platforma AOAA dostępna jest za pośrednictwem strony Embedded Artist lub od autoryzowanych dystrybutorów NXP. Ceny rozpoczynają się od 79.99 USD.