Mikrokontrolery NXP jako pierwsze współpracują z nowymi rozszerzeniami FreeRTOS

 

 

Współpraca firm NXP Semiconductors i Real Time Engineers zaowocowała tym, że dwa nowe rozszerzenia systemu FreeRTOS – interfejs sterowników peryferii FreeRTOS+IO oraz interpreter komend FreeRTOS+CLI – będzie można w pełni wykorzystać dla mikrokontrolerów z rodziny LPC1700.

W odróżnieniu od samego jądra FreeRTOS, nowe rozszerzenia IO oraz CLI zostały udostępnione w dwóch różnych licencjach, otwartej oraz komercyjnej. Dzięki porozumieniu firm, obu rozszerzeń można jednak używać z mikrokontrolerami NXP bezpłatnie, także w zastosowaniach komercyjnych.

FreeRTOS+IO zapewnia interfejs podobny do Linuxowego/POSIX, służący do sterowania typowymi peryferiami wbudowanymi w mikrokontroler. Pozwala to wyabstrahować szczegóły komunikacji z peryferiami i skupić się na cechach funkcjonalnych projektowanego systemu. W chwili obecnej, IO umożliwia sterowanie interfejsami UART, I2C oraz SSP w trybie SPI. Szczegółowe informacje dotyczące FreeRTOS+IO można znaleźć na tej stronie.

FreeRTOS+CLI to rozszerzalna przez użytkownika linia komend stanowiąca interfejs do układu, na którym działa system. Zaimplementowane komendy to między innymi „run-time-stats”, wyświetlająca ilość czasu, który każde z zadań spędziło w stanie „Running” oraz „task-stats”, pokazująca chwilowy stan wykonywanych zadań. Dodatkowe komendy, takie jak znane polecenia systemowe „dir”, „del” i „copy” zostały zaimplementowane w załączonym do CLI przykładzie dla mikrokontrolera LPC1769. Szczegółowe informacje dotyczące FreeRTOS+CLI można znaleźć na tej stronie.

Firma Real Time Engineers ciągle rozszerza gamę układów, na których można uruchomić system FreeRTOS (pełną listę układów znaleźć można tutaj). Jeśli chodzi o mikrokontrolery NXP, istnieją wersje tego systemu dla rodzin układów LPC1100, LPC1700 oraz LPC4300.

Więcej informacji na temat rozszerzeń systemu FreeRTOS, nazwanych zbiorczo FreeRTOS+ można znaleźć na stronie systemu FreeRTOS.

Informacje o mikrokontrolerach LPC1700 można z kolei znaleźć na stronie firmy NXP. Firma Real Time Enginners przygotowała też dostępny bezpłatnie poradnik dotyczący używania systemu operacyjnego ich produkcji na mikrokontrolerach NXP17xx.

Dystrybutorem NXP w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze