Nowy oscyloskop Rohde & Schwarz – najwyższa precyzja i szybkość akwizycji w swojej klasie

 

 

 

Firma Rohde & Schwarz dodała do swej oferty nowy model oscyloskopu R&S RTO1044 pracujący w paśmie 4 GHz. Urządzenie to wraz z nową sondą różnicową R&S RT-ZD40 o paśmie 4.5 GHz stanowi potężne narzędzie wspomagające projektowanie systemów cyfrowych, analogowych oraz pracujących z częstotliwościami radiowymi.

Nowy oscyloskop Rohde & Schwarz rejestruje dane z szybkością 20 miliardów próbek na sekundę. Może zostać wykorzystany do testowania interfejsów o szybkościach transferu do 1.6 Gbps oraz sygnałów zegarowych do częstotliwości 800 MHz. Urządzenie nadaje się doskonale do pomiarów sygnałów o niskiej amplitudzie (poniżej 1 V). Dzięki niskoszumnym układom wejściowym możliwy jest pomiar w paśmie 4 GHz nawet przy ustawieniu najmniejszej skali (1 mV na działkę). Zintegrowany przetwornik analogowo-cyfrowy pracujący z częstotliwością 10 GHz zapewnia bardzo wysoki zakres dynamiczny – efektywna liczba bitów (ENOB) wynosi ponad 7.

Cyfrowy system wyzwalania pozwala z dużą precyzją zlokalizować wąskie zakłócenia (do 50 ps) i odnaleźć ich przyczynę. Regulowana histereza wyzwalania pozwala dobrać odpowiednią czułość układu wyzwalania do charakterystyki sygnału.

Pasmo pracy 4 GHz i wysoki zakres dynamiczny wraz z możliwością szybkiego obliczenia FFT sprawiają, że R&S RTO1044 jest odpowiednim narzędziem do pomiarów w dziedzinie częstotliwości. Podczas weryfikacji projektu obwodu i testowania możliwe jest wykrycie nawet rzadko występujących interferencji elektromagnetycznych. Równocześnie możliwa jest obserwacja maksymalnie czterech sygnałów i ich zależności fazowych.

Obsługa oscyloskopów Rohde & Schwarz odbywa się za pomocą ekranu dotykowego. Dzięki półprzezroczystym oknom dialogowym, możliwości przeciągania okien pomiarowych, konfigurowalnemu paskowi narzędzi i ikonom podglądu z przebiegami w czasie rzeczywistym użytkownik będzie mógł przeprowadzić bardzo skomplikowane pomiary w krótkim czasie. Przekątna ekranu 10.4 cala stanowi kompromis pomiędzy wygodą użytkowania a zachowaniem kompaktowych wymiarów.

Przedstawicielstwo Rohde & Schwarz w Polsce: ul. Al. Jerozolimskie 92, 00-807 Warszawa, tel: 22 337 64 97.

O autorze