TLK110 – kontroler Ethernet dla aplikacji sterowania czasu rzeczywistego

Firma Texas Instruments poinformowała o opracowaniu nowego jednoportowego kontrolera warstwy fizycznej Ethernet 10/100 – układu TLK110. Kontroler ten wyróżnia się najmniejszymi na rynku opóźnieniami zarówno podczas wysyłania, jak i odbioru pakietów. Dzięki przewidywalnym opóźnieniom idealnie nadaje się do aplikacji sterowania czasu rzeczywistego. Układ jest w pełni programowalny pozwalając na realizację przemysłowych standardów Ethernetowych takich jak EtherCAT, Powerlink, ProfiNET i SERCOSIII.

TKL110 zapewnia bezbłędną transmisję w połączeniach o długości do 150 m. Ponadto kontroler firmy Texas Instruments pozwala na diagnostykę połączenia kablowego w zakresie lokalizacji uszkodzenia z dokładnością do +/- jednego metra, pozwalając tym samym szybko naprawić połączenie w aplikacjach o kluczowym znaczeniu.

Układ TLK110 jest kompatybilny na poziomie wyprowadzeń z wcześniejszym układem Texas Instruments realizującym warstwę fizyczną Ethernet o nazwie DP83848I. Zgodność ta pozwala dotychczasowym klientom chcącym wykorzystać kontroler TLK110 na łatwe uaktualnienie projektów bez konieczności modyfikacji płytek PCB.

Komunikacja między TLK110 i układem sterującym (np. mikrokontrolerem) odbywa się przy wykorzystaniu interfejsu MII/RMII. Kontroler może być zasilany napięciem z przedziału 3 – 3.6 V i został dostosowany do pracy w zakresie temperatur od -40 do 85 °C.

TLK110 przeznaczony jest przede wszystkim dla aplikacji sieci przemysłowych, automatyki fabryk oraz rozwiązań w sektorze motoryzacyjnym. Układ może być również używany jako rozwiązanie dla komunikacji sieciowej w systemach wbudowanych.

Układ dostarczany jest w 48-pinowej obudowie LQFP, sugerowana cena układu to 3.00 USD przy zamówieniu 1000 sztuk. Producent oferuje również zestaw ewaluacyjny oznaczony symbolem TLK110CUSEVM. Więcej informacji można uzyskać na stronie producenta.

O autorze