Wydajne, niskonapięciowe sterowniki silników dla aplikacji zasilanych z baterii

Firma Texas Instruments rozszerzyła swoją ofertę wysoce zintegrowanych sterowników silników DRV8x o trzy nowe niskonapięciowe układy do sterowania stałoprądowych silników komutatorowych (szczotkowych) oraz silników krokowych. Sterowniki silników DRV8834, DRV8835 oraz DRV8836 zapewniają szeroki niskonapięciowy zakres pracy, niską rezystancję RDS(ON) (dla tranzystorów MOSFET jest to stosunek VDS/ID w zakresie liniowym), niski pobór prądu w trybie uśpienia i w konsekwencji obniżenie zużycia energii aż o 80 procent w stosunku do najbliższego produktu konkurencyjnego, wydłużenie żywotności baterii, poprawienie wydajności termicznej oraz wzrost niezawodności systemu. Układy te są oferowane w małej obudowie, która redukuje miejsce na płytce drukowanej aż do 95 procent w porównaniu do rozwiązań z elementami dyskretnymi.

Kluczowe cechy sterowników DRV8834, DRV8835, oraz DRV8836:

  • Płynne sterowanie ruchem obrotowym: wbudowany 32-krokowy indekser mikrokrokowy oraz zaawansowane funkcje sterowania ruchem obrotowym w układzie DRV8834 minimalizują tętnienia momentu obrotowego umożliwiając płynny ruch obrotowy w zastosowaniach takich jak kamery w systemach nadzoru i monitoringu, sprzęt medyczny oraz urządzenia automatyki biurowej.
  • Przedłużona żywotność baterii: niska rezystancja RDS(ON) o wartości 305 mΩ oraz niskie zużycie prądu w trybie uśpienia o wartości zaledwie 10 nA poprawiają wydajność termiczną oraz przedłużają żywotność baterii w aplikacjach, takich jak zabawki, elektroniczne zamki szyfrowe, kamery, urządzenia drukujące w punktach sprzedaży, oraz elektroniczne urządzenia pomiarowe.
  • Większa wydajność: wysoki stopień integracji, którego przykładem jest występowanie wbudowanych obwodów indeksera oraz prądowych pętli sterujących, zapewnia logikę układową na poziomie umożliwiającą zmniejszenie złożoności projektu, przy jednoczesnym zminimalizowaniu wymagania wydajnościowego (określanego za pomocą liczby MIPS) stawianego mikrokontrolerowi, oraz uproszczenie oprogramowania. Dzięki temu krótszy jest czas projektowania i wprowadzania produktów na rynek w porównaniu do rozwiązań z elementami dyskretnymi.
  • Redukcja miejsca na płytce drukowanej: niewielka obudowa o wymiarach 2 x 3 mm układów DRV8835 i DRV8836.
  • Zaawansowane, wbudowane układy zabezpieczeń: zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe, zabezpieczenie przed przekroczeniem temperatury, zabezpieczenie przed zwarciem (shoot through), oraz zabezpieczenie przed blokowaniem wynikającym ze zbyt niskiego napięcia (under voltage lock-out), zwiększają niezawodność systemu i możliwości zastosowania.

Sterownik silnika krokowego DRV8834 (zakres pracy od 2.5 do 108 V, wartość szczytowa prądu wyjściowego do 2.2 A; wbudowany 32-krokowy indekser mikrokrokowy) dostępny jest obecnie w obudowie HTSSOP o wymiarach 8 x 6 mm. Model ten w obudowie QFN o wymiarach 4 x 4 mm będzie dostępny w drugim kwartale 2012. Sugerowana cena układu to 1.15 USD.

Sterownik silnika krokowego lub komutatorowego prądu stałego DRV8835 (zakres pracy od 2 do 11 V, wartość szczytowa prądu wyjściowego na mostek do 1.5 A; zawiera oddzielne obwody zasilania układu logicznego i silnika) dostępny jest obecnie w obudowie WSON o wymiarach 2 x 3 mm. Sugerowana cena układu to 0.70 USD.

Sterownik silnika krokowego lub komutatorowego prądu stałego DRV8836 (zakres pracy od 2 do 7 V, wartość szczytowa prądu wyjściowego na mostek do 1.5 A; zawiera dedykowany pin trybu uśpienia) dostępny jest obecnie w obudowie WSON o wymiarach 2 x 3 mm. Sugerowana cena układu to 0.70 USD. Wszystkie podane ceny dotyczą zamówień od 1000 sztuk.

Aplikacje, dla których dedykowane są sterowniki silników DRV8x to urządzenia przenośne, zasilane z baterii np. drukarki, systemy do nadzoru i monitoringu wideo, wentylatory, pompy, zawory, elektronarzędzia, maszyny do produkcji tekstyliów, elektroniczne zamki szyfrowe oraz sprzęt elektroniki użytkowej. Więcej informacji o sterownikach DRV8x znajduje się na stronie producenta.

Dystrybutorem produktów firmy Texas Instruments w Polsce jest Silica Warszawa: Avnet EM Sp. z o.o., ul. Marynarska 11, 02-674 Warszawa, tel.: 22 2565760, fax: 22 2565766, http://www.silica.com, e-mail:  warszawa@silica.com.

O autorze