LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Czterordzeniowy procesor aplikacyjny firmy Samsung dla smartfonów i tabletów

 

Firma Samsung Electronics zapowiedziała wprowadzenie na rynek pierwszego w branży czterordzeniowego procesora aplikacyjnego zbudowanego w procesie technologicznym 32 nm High-k Metal Gate (HKMG) małej mocy. Exynos 4 Quad to oparty na architekturze ARM Cortex-A9 układ, który cechuje się wysoką wydajnością (częstotliwość taktowania powyżej 1.4 GHz), ale zarazem też energooszczędnością (w porównaniu do poprzedniego dwurdzeniowego procesora Exynos 4 Dual zbudowanego w technologii 45 nm, Exynos 4 Quad cechuje się dwukrotnie większą mocą obliczeniową przy 20-procentowym niższym zużyciu energii). Cechy te umożliwiają projektantom zwiększać wydajność i sprawność energetyczną urządzeń takich jak smartfony i tablety.

Wielordzeniowe przetwarzanie to jedna z głównych zalet nowego procesora, która zapewnia zwiększoną wydajność, umożliwiając użytkownikom wykonywanie większej liczby zadań w krótszym czasie. Przykładowo, zadanie takie jak strumieniowanie obrazów może być wykonywane na jednym rdzeniu, podczas gdy inne rdzenie realizują jednocześnie zadania aktualizacji aplikacji w tle, połączenia z Internetem i skanowania antywirusowego. Oprócz korzyści wynikających z możliwości przetwarzania równoległego i rozłożenia realizacji zadań między cztery rdzenie, procesor Exynos 4 Quad szczególnie dobrze nadaje się dla aplikacji o dużych wymaganiach mocy obliczeniowej, takich jak gry 3D, edycja wideo oraz symulacja z wieloma operacjami obliczeniowymi.

Aby poprawić sprawność energetyczną procesora Exynos 4 Quad, producent wykorzystał w układzie mechanizm włączania i wyłączania każdego rdzenia (hot-plug), jak również technikę dynamicznego skalowania napięcia i częstotliwości dla każdego rdzenia (DVFS – Dynamic Voltage and Frequency Scaling), co znacznie zmniejsza zużycie energii dzięki wykorzystaniu różnych poziomów napięcia i częstotliwości w zależności od zmian obciążenia.

Dzięki zachowaniu tych samych wymiarów procesorów Exynos 4 Dual i Exynos 4 Quad (12 x 12 x 1.37 mm) układy te są ze sobą kompatybilne pinowo, dzięki czemu projektanci urządzeń mobilnych mogą bezpośrednio zaadoptować nowe rozwiązanie bez ponoszenia dodatkowych kosztów oraz wykonywania zmian technicznych lub projektowych.

W nowym procesorze firmy Samsung zintegrowano nowoczesne i funkcjonalne peryferia. Należą do nich: silnik sprzętowego kodeka wideo jakości Full HD o szybkości przetwarzania 30 klatek na sekundę (do nagrywania i odtwarzania wideo wysokiej rozdzielczości w trybie 1080p), wbudowany interfejs procesora ISP (Image Signal Processor) zapewniający funkcjonalność wysokiej jakości kamery, interfejs HDMI 1.4 do transmisji treści multimedialnych.

Firma Samsung opracowała układ scalony zarządzania energią PMIC (Power Management IC) S5M8767 jako chip dedykowany do zasilania procesora Exynos 4 Quad. Dzięki integracji różnych obwodów (takich jak 9 wydajnych i programowalnych przetwornic obniżających napięcie oraz 28 stabilizatorów LDO) w jednej niewielkiej obudowie o wymiarach 5.0 x 5.0 x 0.4 mm, układ S5M8767 jest kompletnym rozwiązaniem służącym do zarządzania zasilaniem poprzez skalowanie w górę lub w dół napięcia (z krokiem 6.25 mV, w zależności od częstotliwości taktowania).

Procesor Exynos 4 Quad jest już produkowany. Układ ma zostać w pierwszej kolejności wykorzystany w nowym smartfonie Galaxy firmy Samsung, który oficjalnie zostanie zaprezentowany w maju 2012 r. Procesory Exynos 4 Quad firmy Samsung są również dostarczane w formie egzemplarzy próbnych do innych głównych producentów telefonów bezprzewodowych. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej producenta.