Rewolucyjny czujnik piorunów firmy Austriamicrosystems

Firma Austriamicrosystems przedstawiła pierwszy na świecie układ scalony czujnika piorunów, AS3935 Franklin Lightning Sensor. Nazwany na cześć amerykańskiego innowatora Benjamina Franklina, czujnik piorunów firmy Austriamicrosystems wykorzystuje czuły odbiornik RF, który wykrywa towarzyszące burzom silne emisje radiowe związane z wyładowaniami elektrycznymi w atmosferze. Następnie algorytm zastosowany w układzie AS3935 przetwarza sygnały RF i oblicza na ich podstawie odległość do frontu burzy. Algorytm określa szacunkową odległość do burzy w zakresie od 1 do 40 km, przy jednoczesnym odrzuceniu innych sygnałów zakłócających, takich jak sygnały wytwarzane z silników i kuchenek mikrofalowych.

Do wykrywania piorunów obecnie wykorzystywane są zaawansowane, stacjonarne przyrządy ośrodków służb meteorologicznych, natomiast przenośny sprzęt pomiarowy nie jest powszechnie używany, ponieważ jest on niedokładny i podatny na fałszywe alarmy od sygnałów pochodzących z różnych urządzeń lub maszyn. Dzięki opracowaniu czujnika piorunów AS3935 Franklin Lightning Sensor możliwe staje się zastosowanie innowacyjnej technologii tego czujnika dla szerokiej gamy urządzeń przenośnych umożliwiając ostrzeganie ludzi przed zbliżaniem się burz i wyładowań elektrycznych, dając im dodatkowy czas na schronienie.

Tryby niskiego zużycia mocy (pobór prądu o wartości 60 μA w trybie nasłuchu) i mała, 16-pinowa obudowie MLPQ o wymiarach 4 x 4 mm sprawiają, że układ AS3935 może być łatwo integrowany w różnych urządzeniach przenośnych lub używanych na zewnątrz. Przykładowe aplikacje to zegarki, telefony komórkowe, rowery, akcesoria turystyczne, urządzenia żeglugowe, a także sprzęt wewnątrz budynków, taki jak zasilacze UPS, urządzenia telekomunikacyjne, inteligentne sieci oraz systemy elektroenergetyczne, w których występuje potrzeba wczesnego wykrywania piorunów w celu zapobiegania uszkodzeń sprzętu.

Typowa aplikacja układu AS3935 wymaga jedynie prostego mikrokontrolera z interfejsem SPI lub I2C oraz siedmiu elementów pasywnych, i mieści się np. w pilocie-breloczku alarmu samochodowego. AS3935 może być zasilany napięciem z przedziału 2.4 – 5.5 V i został dostosowany do pracy w zakresie temperatur od -40 do 85°C.

Egzemplarze próbne układu scalonego czujnika piorunów AS3935 Franklin Lightning Sensor są już dostępne. Więcej informacji na temat układu AS3935 znaleźć można na stronie internetowej producenta.

O autorze