LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Mikrokontrolery Piccolo ze sprzętowym modułem obliczeniowym dla algorytmów sterowania

Dwie serie mikrokontrolerów Texas Instruments, należące do rodziny Piccolo zostały wyposażone w zintegrowany, programowalny w C koprocesor CLA (Control Law Accelerator), wspomagający obliczenia w algorytmach sterowania w czasie rzeczywistym np. kontroli silnikami. Do tej pory CLA trzeba było oprogramowywać w asemblerze lub z wykorzystaniem makr przygotowanych przez producenta. Kilka dni temu za pośrednictwem platformy controlSUITE zostały bezpłatnie udostępnione: nowy kompilator oraz zestaw bibliotek i przykładowych kodów języka C, dzięki którym praca z CLA znacznie się upraszcza.

Seria Piccolo należy do rodziny mikrokontrolerów C2000 i składa się z trzech grup układów: TMS320F2802x, TMS320F2803x i TMS320F2806x. Wszystkie one są zbudowane na 32-bitowym rdzeniu C28x i mają bogate zestawy peryferiów, ale szczególnie ciekawe są dodatkowe koprocesory, w które wyposażone są serie F2803x oraz F2806x. Obie mają dodatkowy akcelerator CLA, a grupa 06x dodatkowo dysponuje jednostką nazwaną VCU, służącą do wykonywania operacji w dziedzinie liczb zespolonych, obliczania sum CRC oraz dekodowania algorytmem Viterbiego.

CLA to 32-bitowy akcelerator operacji zmiennoprzecinkowych, pracujący niezależnie od rdzenia, ale mający bezpośredni dostęp do peryferiów  układu, dzięki czemu możliwe jest reagowanie na przerwania bez angażowania rdzenia. CLA ma własny zestaw instrukcji i przestrzeń pamięci. Pozwala to odciążyć jednostkę centralną lub zrównoleglać wykonywanie obliczeń i według zapewnień producenta, nawet pięciokrotnie zwiększyć wydajność systemu w zastosowaniach sterowania w zamkniętej pętli.

Na stronach TI można znaleźć szersze informacje dotyczące mikrokontrolerów F2803x oraz F2806x, a także zestawów uruchomieniowych do projektowania systemów sterowania. Wspomniany zestaw oprogramowania controlSUITE też można pobrać ze strony TI.

Na portalu Texas Instruments została także utworzona platforma blogowa, na której znaleźć można wiele artykułów dotyczących sterowania silnikami. Jest to duża baza wiedzy, dostępna nieodpłatnie i uzupełniana przez doświadczonych inżynierów, która może być pomocna projektantom wykorzystującym układy TI.

Dystrybutorem produktów firmy Texas Instruments w Polsce jest Silica Warszawa: Avnet EM Sp. z o.o., ul. Marynarska 11, 02-674 Warszawa, tel.: 22 2565760, fax: 22 2565766, http://www.silica.com, e-mail:  warszawa@silica.com.