Mikrokontrolery STM32F0 już dostępne w sprzedaży

 

 

Firma STMicroelectronics poinformowała o rozpoczęciu masowej produkcji zapowiadanych od kilku miesięcy mikrokontrolerów STM32F0 z rdzeniem ARM Cortex-M0 (szerzej o tych układach pisaliśmy tutaj). Mikrokontrolery te rozszerzają obecne portfolio rodziny STM32, które do tej pory składało się z podrodzin STM32F1, STM32F2, STM32L1 oraz STM32F4. Nowe układy mają w zamyśle producenta stanowić konkurencję dla mikrokontrolerów 8- i 16-bitowych, a głównym atutem przemawiającym na ich korzyść ma być atrakcyjny stosunek wydajności i zintegrowanych zasobów do ceny. Dostępne już mikrokontrolery STM32F0 obejmują modele z pamięcią Flash od 16 do 64 kB oraz z pamięcią SRAM od 4 do 8 kB. Układy oferowane są w obudowach UFQFPN32, LQFP48 i LQFP64. Warianty w obudowie 20-nóżkowej z 16 kB pamięci Flash oraz w obudowie 100-nóżkowej z 128 kB pamięci Flash będą dostępne wkrótce. Cena układów rozpoczyna się od 0.95 USD dla zamówień w wysokości od 1000 sztuk. Więcej informacji o mikrokontrolerach STM32F0 można znaleźć na stronie internetowej producenta.

Oprócz samych mikrokontrolerów, w sprzedaży dostępny jest również zestaw uruchomieniowy STM32F0 Discovery. Wzorem innych zestawów z serii Discovery, na płytce STM32F0 Discovery umieszczono sprzętowy programator/debuger ST-LINK/V2 (kompatybilny ze środowiskami programistycznymi firm Atollic, IAR, Keil i TASKING), który można wykorzystać do programowania i debugowania mikrokontrolera umieszczonego na płytce, jak również mikrokontrolerów STM32 w projektach autorskich (poprzez interfejs SWD wyprowadzony na złączu szpilkowym). Wśród wyposażenia zestawu znajdują się cztery diody LED (jedna do sygnalizacji napięcia zasilania, jedna do sygnalizacji komunikacji USB, dwie sterowane programowo przez mikrokontroler), dwa przyciski (reset i przycisk ogólnego przeznaczenia), płytka do prototypowania oraz dwa złącza szpilkowe do których połączone zostały wyprowadzenia mikrokontrolera. Zasilanie i komunikacja z zestawem realizowana jest za pomocą gniazda USB (alternatywnym źródłem napięcia zasilania może być zewnętrzny zasilacz o napięciu 3.3 lub 5 V).

Zastosowanym na płytce mikrokontrolerem z rodziny STM32F0 jest model STM32F051R8T6, który wyposażony jest w 64 kB pamięci Flash, 8 kB pamięci SRAM i oferowany jest w obudowie LQFP64. Układ ten może pracować z maksymalną częstotliwością 48 MHz i jest wyposażony w peryferia takie jak timery (16- i 32-bitowe, RTC, Watchdog), interfejsy komunikacyjne (SPI, I2S, USART, CEC), przetwornik A/C i C/A (oba o rozdzielczości 12-bit), linie I/O, kontroler pojemnościowy (18 kanałów), moduł DMA, komparatory analogowe (2) i inne zasoby.

Dla nowego zestawu przygotowane zostały bezpłatne kody źródłowe, które obejmują 21 przykładowych aplikacji dla 4 różnych IDE. Więcej informacji o zestawie STM32F0 Discovery można znaleźć na stronie internetowej producenta. Cena zestawu została ustalona na 7.99 USD.

O autorze