Nowe zestawy uruchomieniowe do sterowania systemami oświetleniowymi od firmy NXP

 

 

 

Firma NXP zaprezentowała platformy rozwojowe dla systemów DALI oraz DMX512 oparte na niedrogich, energooszczędnych mikrokontrolerach z rdzeniem ARM Cortex-M0. Nowe zestawy ewaluacyjne są wyposażone w mikrokontroler z serii LPC1100XL, a system dla platformy DMX512 składa się dodatkowo z płytki z mikrokontrolerem z rodziny LPC11U00, służącej do komunikacji przez USB. Oba zestawy ewaluacyjne można połączyć z dowolnymi sterownikami oświetleniowymi NXP za pomocą wyjść PWM.

Zastosowanym na plytkach uruchomieniowych mikrokontrolerem z serii LPC1100XL jest model LPC1114. Układ ten może pracować z częstotliwością taktowania do 50 MHz i realizować kodowanie/dekodowanie komunikatów DALI/DMX512 oraz generację odpowiednich sygnałów PWM, zachowując niski pobór prądu – na poziomie 110 µA/MHz w czasie aktywnej pracy i poniżej 2 µA w trybie standby. Wbudowana pamięć EEPROM oraz Flash pozwala natomiast na przechowywanie ustawień oświetlenia.

Szczegółowe informacje dotyczące nowych zestawów ewaluacyjnych można znaleźć na poświęconym im stronom firmy NXP, odpowiednio dla systemów DALI i DMX512.

DALI (Digital Addressable Lighting Interface) to popularna nazwa dwóch standardów sieciowych dla systemów sterowania oświetleniem w budynkach: IEC 60929 oraz IEC 62386. Są one oparte na zamkniętym standardzie DSI (Digital Signal Interface) i stanowią dla niego otwartą alternatywę.

DMX512 jest natomiast standardem komunikacji sieciowej używanym często do sterowania oświetleniem scenicznym oraz efektami w rodzaju generatorów dymu.

 

O autorze