LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Tetris na budynku, czyli wyświetlacz, którego pikselami są okna

 

 

 

 

Wśród wielu istniejących technik wyświetlania obrazu, jedną z najbardziej efektownych jest z pewnością wykorzystanie jako wyświetlacza… budynku. Powierzchnię takiego nietypowego wyświetlacza tworzą okna, z których każde jest osobnym pikselem. Łatwo wyobrazić sobie jak widowiskowym jest wyświetlanie obrazu, animacji lub chociażby tekstu na takim wyświetlaczu.

Studenci MIT (Massachusetts Institute of Technology) uczelni Cambridge ze Stanów Zjednoczonych poszli o krok dalej i użyli jednego z budynków uczelni jako wyświetlacza dla gry Tetris! Wykorzystany do tego celu 21-piętrowy budynek o nazwie „Green Building” doskonale się do tego zadania nadaje, gdyż jego okna pozwalają na stworzenie pokaźnych rozmiarów matrycy o rozdzielczości 17 x 9 pikseli. Do realizacji zdalnie sterowanego systemu oświetlenia wykorzystano 153 takich samych urządzeń, z których każde dzięki zintegrowanej funkcjonalności sterowania diodami LED i komunikacji radiowej kontrolowało przyporządkowany mu jeden piksel (co polegało na wyłączaniu i włączaniu w odpowednim momencie światła o określonym kolorze). Gracz przy pomocy dżojstika mógł z odległości kontrolować ruch i obracanie się klocków gry. Gra rozpoczynała się od wyświetlenia napisu „TETRIS”, a wraz z upływem czasu poziom jej trudności wzrastał. Gdy gracz przegrał, wszystkie klocki opadały do momentu zniknięcia z wyświetlacza. Film i zdjęcia przedstawiające to wydarzenie dostępne są tutaj.

Idea wykorzystania budynku jako wyświetlacza nie jest nowym pomysłem. Projekty tego typu o różnej skali zaawansowania są realizowane już od dawna (pierwsze z nich sięgają lat 90-tych ubiegłego wieku). W Polsce pionierami w tej dziedzinie są studenci z Koła Naukowego MOS (Microsystems Oriented Society) Politechniki Wrocławskiej, którzy są autorami projektu P.I.W.O.. Jest to skrót od pełnej nazwy, która brzmi Potężny Indeksowy Wyświetlacz Oknowy. W ramach projektu P.I.W.O. jeden z akademików Politechniki Wrocławskiej zamieniany jest w wyświetlacz, na którym wyświetlane są wybrane w drodze konkursu animacje, którym towarzyszą efekty dźwiękowe. Pierwsza edycja pokazu projektu P.I.W.O. miała miejsce w 2007 roku. Okazała się na tyle dużym sukcesem, że od tamtego momentu następne edycje mają miejsce co roku, a każda z nich cieszy się większym zainteresowaniem. Popularność tego pomysłu skłoniła autorów do pokazywania go w innych miastach Polski, dlatego podobnie jak w zeszłym roku, w tym również odbędzie się P.I.W.O. tour, dzięki czemu pokaz P.I.W.O po premierze we Wrocławiu zawita również do Lublina, Łodzi, Poznania, Krakowa, Zielonej Góry oraz Warszawy. Pokazy te odbędą się w dniach od 11 do 31 maja 2012 r.

Terminarz pokazów P.I.W.O w 2012 r.

8.05.2012 Wrocław
11.05.2012 Lublin
14.05.2012 Łódź
16.05.2012 Poznań
20.05.2012 Kraków
23.05.2012 Zielona Góra
31.05.2012 Warszawa