Pierwszy w branży przetwornik A/C SAR wraz modelem symulacyjnym SPICE

Firma Texas Instruments wprowadziła na rynek pierwszy przetwornik A/C typu SAR (Successive Approximation Register), dla którego udostępniony został model symulacyjny TINA-TI SPICE. Umożliwia on projektantom systemów po raz pierwszy symulować i testować cały tor sygnałowy w przetworniku, co realizowane jest za pomocą oprogramowania. Model jest dostępny dla nowego 12-bitowego, pracującego przy prędkościach próbkowania do 1 MSPS, 8-kanałowego przetwornika A/C oznaczonego symbolami ADS8028. Układ ten charakteryzuje się niskim dryftem wewnętrznego napięcia odniesienia, szerokim zakresem zewnętrznego analogowego napięcia odniesienia, szerokim zakresem napięć zasilania części analogowej i cyfrowej oraz występowaniem wewnętrznego czujnika temperatury. Więcej informacji o przetworniku  ADS8028 można znaleźć na stronie internetowej producenta.

Poprzednio projektanci mogli jedynie symulować, modelować i testować obwody współpracujące z przetwornikiem A/C, co wymagało poświęcenia czasu i zasobów na tworzenie sprzętowych modeli obwodów przetwornika A/C. Wraz z możliwym do pobrania ze strony internetowej modelem programowym TINA-TI SPICE, projektanci będą mogli w pełni programowo weryfikować obwody wykorzystujące przetworniki A/C, co pozwala przyspieszyć proces projektowania i rozwój produktów.

Najważniejsze cechy układu ADS8028:

  • Dostępne narzędzia: projekt referencyjny oraz moduł ewaluacyjny.
  • Duży stopień scalenia umożliwia zmniejszenie powierzchni wykorzystanego miejsca na płytce drukowanej oraz obniżenie kosztów materiałowych: w układzie zintegrowano wewnętrzne napięcie odniesienia 2.5 V, czujnik temperatury o dokładności 1 stopnia Celsjusza i wewnętrzny multiplekser z sekwens erem. Dodatkowo nie ma konieczności stosowania zewnętrznego kondensatora odsprzęgającego.
  • Szeroki zakres napięć zasilania zapewnia większą elastyczność zasilania: część analogowa – od 2.7 V do 5.25 V, część cyfrowa – od 1.65 V do 5.25 V, zewnętrzne napięcie odniesienia – od 1 V do 5 V.
  • Niski pobór mocy oraz małe rozmiary odpowiednie dla urządzeń zasilanych na baterię oraz o ograniczonej przestrzeni projektowej: układ zużywa maksymalnie 36 mW w trybie pracy power-down w szerokim zakresie temperatur pracy od -40 °C do 125 °C i mieści się w małej obudowie o wymiarach 4 x 4 mm.

Układ ADS8028 jest już dostępny w sprzedaży w sugerowanej cenie detalicznej 3.25 USD za sztukę dla zamówień od 1000 sztuk.

Dystrybutorem produktów firmy Texas Instruments w Polsce jest Silica Warszawa: Avnet EM Sp. z o.o., ul. Marynarska 11, 02-674 Warszawa, tel.: 22 2565760, fax: 22 2565766, http://www.silica.com, e-mail:  warszawa@silica.com.

O autorze