LeCroy przedstawia oscyloskop o paśmie 65 GHz

 

Firma LeCroy ogłosiła rozszerzenie serii oscyloskopów czasu rzeczywistego LabMaster 10 Zi o model pracujący z częstotliwością 65 GHz. Stanowi on kontynuację wersji oscyloskopu 60 GHz. Ponadto producent planuje opracować model z pasmem analizy 100 GHz – jego premiera nastąpi w roku 2013.

Szeroki zakres pracy oscyloskopów LeCroy został osiągnięty dzięki najnowszej technologii krzemogermanowej, procesowi 8HP SiGe. Pozwoliło to na uzyskanie 4 kanałów, każdy o paśmie 36 GHz. Modele 65 GHz oraz planowany 100 GHz wykorzystują opatentowaną przez LeCroy sprawdzoną technologię DBI (Digital Bandwidth Interleave). Ponadto autorska architektura LeCroy o nazwie ChannelSync zastosowana w serii oscyloskopów LabMaster 10 Zi pozwala na precyzyjną synchronizację do 80 kanałów 36 GHz o częstotliwości próbkowania 80 miliardów próbek na sekundę (GS/s) i do 40 kanałów 65 GHz 160 GS/s (w przyszłości dostępna będzie możliwość synchronizacji kanałów z pasmem 100 GHz).

Modularność oscyloskopów zwiększa użyteczność platformy

W modularnej architekturze oscyloskopów LabMaster funkcje akwizycji sygnału, przetwarzania danych i wyświetlania przebiegów zostały rozdzielone. Moduł kontrolny LabMaster MCM-Zi ma zintegrowany wyświetlacz, system interfejsów, architekturę ChannelSync i wydajny procesor klasy serwerowej. Moduły akwizycji Labmaster 10 Zi zapewniają fizyczne kanały 36 GHz i możliwość osiągnięcia do 65 GHz na dwóch kanałach. Zestaw utworzony poprzez połączenie modułu kontrolnego i modułu akwizycji może pełnić funkcję 4-kanałowego oscyloskopu 36 GHz lub 2-kanałowego oscyloskopu 65 GHz.

Architektura LabMaster ChannelSync ma wiele zalet. Wykorzystywany jest pojedynczy zegar próbkujący i obwód wyzwalania wykorzystywany przez wszystkie moduły akwizycji. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie maksymalnej precyzji akwizycji w liczbie kanałów dochodzącej do 80. Modularna struktura działa na zasadzie plug and play, zatem nie ma potrzeby programowania, doprowadzania zewnętrznych zegarów, synchronizacji czy tworzenia skomplikowanych połączeń między oscyloskopami. W module kontrolnym MCM-Zi znajduje się tylko jeden wyświetlacz i jeden 12-rdzeniowy procesor serwerowy. Każdy z obserwowanych kanałów i przetwarzane przebiegi ze wszystkich modułów akwizycji są wyświetlane w jednym miejscu, co upraszcza obsługę i ułatwia zrozumienie otrzymywanych informacji. Podłączenie i cała konfiguracja wielu modułów akwizycji wraz z dokładną kalibracją zajmuje od pięciu do dziesięciu minut.

W pełni sprzętowy szeregowy układ wyzwalania 28 Gb/s

Nowy oscyloskop firmy LeCroy wyposażony jest w najszybszy na świecie szeregowy układ wyzwalania o prędkości 28 Gb/s. Układ jest w stanie obsłużyć 80-bitowe ciągi NRZ (non-return to zero), symbole 8b/10b oraz 64b/66b, a także protokół PCI Express w wersji 3.0. Stanowi to postęp w stosunku do poprzedniego układu wyzwalania 14,1 GB/s z taką samą sekwencją NRZ, obsługą symboli i protokołów. Obydwa te układy są całkowicie sprzętowym rozwiązaniem opartym na technologii FPGA i pozwalają na monitorowanie obserwowanych strumieni danych w czasie rzeczywistym, jak również wychwytywanie ciągów danych zdefiniowanych przez użytkownika. Funkcja ta znacząco zwiększa użyteczność oscyloskopów LabMaster 10 Zi podczas debugowania magistral szeregowych wysokich szybkości i pozwala odnaleźć błędy w charakterystycznych ciągach bitów lub symboli. Jest również bardziej zaawansowana od typowych rozwiązań opartych na wyzwalaniu programowym.

Analiza wieloliniowych magistral szeregowych i analiza szumów/przesłuchów

Oscyloskop firmy LeCroy oferuje zaawansowane analizy magistral szeregowych. W czasie targów DesignCon 2012 w Santa Clara w Kaliforni przedstawiciele LeCroy przeprowadzili demonstrację możliwości wyświetlania za pomocą oscyloskopu wykresów oczkowych, histogramów, pomiarów wahań zegara itp. Badanie wykonano na czterech liniach jednocześnie z włączoną funkcją porównywania przebiegów. Ponadto został zaprezentowany pakiet aplikacji do analizy przesłuchów. Nowe możliwości są skierowane do klientów, którzy muszą dokonywać testów czterech linii z danymi szeregowymi, na przykład Ethernet 40 Gb (4 x 10 Gb/s) albo 100 GbE (4 x 25 lub 28 Gb/s). Będą również przydatne dla użytkowników potrzebujących wizualizacji stanów wielu linii jednocześnie w celu wykrywania przesłuchów, pomiaru amplitudy szumów w określonych punktach okresu czasu, czy dokonujących wielokrotnych analiz w poszukiwaniu pierwotnej przyczyny przesłuchów. System LeCroy LabMaster 10 Zi z czterema kanałami 65 GHz (dwa moduły akwizycji) zapewni możliwość  podglądu dwóch linii jednocześnie i obserwacji widma mocy niemal na poziomie 5. harmonicznej. Możliwe jest również wykorzystanie 8 kanałów 36 GHz do obserwacji wszystkich 4 linii w celu dokładnej analizy przesłuchów.

Dystrybutorem produktów LeCroy w Polsce jest firma NDN – Zbigniew Daniluk, ul. Janowskiego 15, 02-784 Warszawa, tel/fax: 22 641-61-96, 22 644-42-50, 22 641-15-47, e-mail: ndn@ndn.com.pl, www.ndn.com.pl.

O autorze