TMPM061 – mikrokontroler do zastosowań w inteligentnych licznikach

 

Firma Toshiba America Electronic Components zapowiedziała wprowadzenie do sprzedaży 32-bitowego mikrokontrolera TMPM061. Układ ten przeznaczony jest do wykorzystania w aplikacjach z dziedziny Smart Metering. W projektach inteligentnych liczników, oprócz funkcji przewidzianych mikrokontrolerowi, TMPM061 może pełnić też rolę układu typu AFE (Analog Front End), co pozwala na zmniejszenie liczby elementów, powierzchni płytki PCB i kosztów systemu.

Mikrokontroler TMPM061 oparty jest na rdzeniu ARM Cortex-M0, który może pracować z częstotliwością do 16 MHz. Najistotniejszym wśród peryferiów układu dedykowanych do zastosowań Smart Metering jest silnik do obliczania mocy (power calculation engine). Umożliwia on pomiar energii (czynnej, biernej, współczynnika mocy) oraz monitorowanie napięcia i fluktuacji częstotliwości. Inne zasoby układu przydatne w projektach liczników to 3-kanałowy, 24-bitowy przetwornik A/C Sigma-Delta o częstotliwości próbkowania do 6 kHz, drugi 10-bitwy przetwornik A/C i zegar czasu rzeczywistego z kompensacją wpływu temperatury. Pozostałe peryferia mikrokontrolera to: 9-kanałowy i 16-bitowy timer, kontroler wyświetlaczy LCD, czujnik temperatury, obwód wykrywania napięcia, Watchdog oraz interfejsy komunikacyjne U(S)ART i I2C. Układ firmy Toshiba oferowany jest w wersji z pamięcią Flash do 128 kB oraz RAM do 8 kB.

Mikrokontroler TMPM061 produkowany będzie w 100-pinowej obudowie LQFP o wymiarach 14 x 14 mm. Układ może być zasilany napięciem z przedziału 1.8 – 3.6 V. Mikrokontroler w formie próbek będzie dostępny w sierpniu 2012 r., a jego masowa produkcja jest planowana na grudzień 2012 r. Cena układu została ustalona na 3.50 USD za sztukę.

O autorze