Przemysłowy czteroportowy hub USB firmy Acces

 

USB-104-HUB to nazwa nowego rozgałęziacza (huba) USB firmy Acces, przeznaczonego do zastosowań przemysłowych. Służy on do rozgałęziania pojedynczego USB 2.0 na cztery porty, z których każdy może pracować w trybie high-speed (480 Mb/s), full-speed (12 Mb/s) i low-speed (1.5 Mb/s).

Urządzenie jest zbudowane w opariu o energooszczędny kontroler USB 2.0, ma certyfikację USB-IF oraz jest zgodne z WHQL (Windows Hardware Quality Lab). USB-104-HUB został przystosowany do zastosowań przemysłowych i militarnych dzięki niedużej, stalowej obudowie, umożliwiającej instalację w różnych miejscach oraz zakresowi temperatur pracy rozszerzonemu od -40 do +85°C. Standardy przemysłowe spełniają też wykorzystane w nim złącza USB o podwyższonej wytrzymałości.

Każdy port wyjściowy ma diodę LED, służącą do sygnalizacji stanu pracy. Zielona dioda w pobliżu złącza USB typu B portu wejściowego oznacza, że zasilanie jest podłączone. Każdy z czterech portów wyjściowych ma z kolei dwie diody – zieloną służącą do sygnalizowania, że port jest włączony i czerwoną, która sygnalizuje przekroczenie prądu maksymalnego.

Rozgałęziacz USB-104-HUB jest w pełni zabezpieczony przed wadliwymi peryferiami dołączonymi do portów. Każdy z portów wykorzystuje własny przełącznik sterujący doprowadzaniem zasilania, zapewniający zabezpieczenie nadprądowe i przeciwzwarciowe. W razie wystąpienia błędu, przełącznik odłącza zasilanie dla danego portu i zapala odpowiednią diodę, dzięki czemu problem wystepujący na jednym z portów nie wpłwa na pracę pozostałych.

Nowy hub firmy Acces obsługuje dwa sposoby zasilania podłączonych urządzeń: z magistrali oraz niezależne. Pierwszy polega na zasilaniu czterech portów z rozgałęzianego portu wejściowego, o wydajności prądowej typowo do 500 mA. Jeśli konkretne zastosowanie wymaga większego prądu dla któregoś z peryferiów, hub można skonfigurować tak, by wykorzystywał dodatkowe, zewnętrzne źródło zasilania, które można podłączyć na trzy sposoby – poprzez złącze typu jack, wyprowadzenia w postaci zacisków śrubowych lub 4-pinowe złącze typu berg.

Rozgałęziacz USB-104-HUB został zaprojektowany do pracy w trudnych warunkach przemysłowych, ale jest też nieduży, dzięki czemu zmieści się na biurku lub w stacji testowej. Płytka o wymiarach 90 x 96 mm (format zgodny ze standardem PC/104) jest zamknięta w stalowej obudowie z antypoślizgowym spodem, pokrytej farbą proszkową. Obudowa ma wymiary 4 x 4 x 1 cal. Dostępne elementy montażowe pozwalają na zamocowanie rozgałęziacza na szynie DIN oraz w standardowym panelu PC 3.5 cala, przeznaczonym dla dysków. Hub jest dostepny także w wersji OEM, pozbawionej obudowy.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie producenta.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze