LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Artykuły

Kinetis L – ile o nich wiemy w czerwcu 2012

Rodzina Kinetis L

Rodzina Kinetis L podzielona została na pięć grup: KL0 (Entry Level), KL1 (General Purpose), KL2 (USB), KL3 (Segment LCD) i KL4 (USB, Segment LCD).  Ich porównanie przedstawiono na rysunku 2. W momencie pisania artykułu trzy pierwsze grupy były oznaczone statusem preproduction, natomiast dwóm kolejnym nie nadano żadnego statusu, próżno nawet szukać na stronie internetowej producenta podstrony dedykowanej tym grupom układów.

 

Rys. 2.

Rys. 2.

 

 

 

Cechy wspólne dla wszystkich modeli z rodziny Kinetis L to taktowanie rdzenia z częstotliwością do 48 MHz, zasilanie od 1.71 do 3.6 V, temperatura pracy (od -40 do 105 °C) oraz zintegrowane zasoby: przetworniki A/C o rozdzielczości 12/16 bitów, przetwornik C/A o rozdzielczości 12 bitów, komparatory analogowe, energooszczędny kontroler przycisków dotykowych (nie występuje w modelach KLx4), interfejsy komunikacyjne (SPI, I2C, UART), moduł DMA oraz timery, w tym dedykowany do sterowania silnikami. Ponadto każda grupa wyróżnia się pewnymi cechami szczególnymi, dlatego każda z nich została opisana szczegółowiej w oddzielnych sekcjach artykułu. Szczegółowe informacje o rodzinie Kinetis L można znaleźć na stronie internetowej firmy Freescale.

 

 

 

SZYMON PANECKI urodził się 17 lutego 1985 roku w Milanówku. Tytuł inżyniera Elektroniki i Telekomunikacji, a następnie magistra inżyniera na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej uzyskał kolejno w roku 2008 i 2010. Ponadto tytuł inżyniera Informatyki na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej uzyskał w roku 2011. Szymon Panecki jest doświadczonym elektronikiem-konstruktorem, który w trakcie swojej zawodowej kariery koncentruje się na definiowaniu i projektowaniu (zarówno w warstwie sprzętowej jak i programowej) systemów wbudowanych opartych na mikrokontrolerach z rdzeniem ARM od różnych producentów, w tym przede wszystkim Infineon Technologies (rodzina XMC1000 i XMC4000), STMicroelectronics (STM32 i STR7), Freescale Semiconductor (Kinetis L) oraz Silicon Labs (EFM32 i Precision32). Obszarem jego szczególnego zainteresowania są systemy wykorzystujące czujniki środowiskowe (wilgotności, ciśnienia, temperatury) oraz przemysłowe i motoryzacyjne interfejsy komunikacyjne, głównie CAN. Szymon Panecki od wielu lat współpracuje z czasopismem "Elektronika Praktyczna" oraz portalem Mikrokontroler.pl, na łamach których publikuje liczne artykuły dotyczące swoich projektów, jak również nowości produktowych firm z branży półprzewodnikowej.