Kinetis L – ile o nich wiemy w czerwcu 2012

Kinetis KL0

Kinetis KL0 to podstawowa grupa rodziny mikrokontrolerów Kinetis L. Oprócz zasobów wspólnych dla wszystkich grup Kinetis L, układy te nie zostały wyposażone w żadne dodatkowe peryferia. Również pojemność pamięci Flash i SRAM mikrokontrolerów Kinetis KL0 jest najmniej okazała i wynosi odpowiednio  od 8 do 32 kB oraz od 1 do 4 kB. Układy oferowane są w obudowach 24QFN, 32LQFP, 32QFN oraz 48LfQFP. Schemat wewnętrzny mikrokontrolerów Kinetis KL0 przedstawiono na rysunku 3.

 

Rys. 3.

Rys. 3.

 

 

Atutem tych układów z pewnością będzie niska cena, w porównaniu do modeli z innych grup. Ciekawą cechą mikrokontrolerów z tej grupy jest sprzętowa (pin to pin) kompatybilność z 8-bitowymi mikrokontrolerami Freescale S08P. Jako przykładowe aplikacje, w których mikrokontrolery KL0 mogą znaleźć zastosowanie, producent wymienia: czujniki dymu, urządzenia do teledetekcji, urządzenia komunikujące się przez RFID i pady do gier video.

Zestawienie parametrów mikrokontrolerów Kinetis KL0 przedstawiono w tabeli 1.

 

Tab. 1.

Tab. 1.

 

 

Kinetis KL1

W mikrokontrolerach z grupy Kinetis KL1, w porównaniu do układów Kinetis KL0, zintegrowano większą liczbę peryferiów analogowych i cyfrowych oraz większe zasoby pamięci. Pojemność pamięci Flash może wynosić od 32 do 256 kB, natomiast SRAM od 4 do 32 kB. Układy oferowane są w obudowach 32QFN, 48LQFP, 64LQFP oraz 80LQFP. Schemat wewnętrzny mikrokontrolerów Kinetis KL1 przedstawiono na rysunku 4.

 

Rys. 4.

Rys. 4.

 

 

Mikrokontrolery z tej grupy są kompatybilne sprzętowo z mikrokontrolerami Kinetis K10 (rdzeń ARM Cortex-M4). Potencjalne zastosowanie układów z grupy Kinetis KL1 to: elektroniczne etykiety sklepowe, bezprzewodowo sterowane zabawki i sterowniki silników.

Zestawienie parametrów mikrokontrolerów KL1 przedstawiono w tabeli 2.

 

Tab. 2.

Tab. 2.

 

 

Do pobrania

O autorze