Pierwszy na rynku mikrokontroler z rdzeniem ARM Cortex-M4 i pamięcią Flash 2 MB

Firma Atmel poszerzyła swoją ofertę mikrokontrolerów z rdzeniem ARM Cortex-M4 o nowy model, nazwany SAM4SD32. Układ ten wyróżnia się największym na rynku rozmiarem wbudowanej pamięci Flash, której ma aż 2 MB. Mikrokontroler został zaprojektowany z myślą o urządzeniach wymagających dużych zasobów pamięci, przydatnych w zastosowaniach takich jak np. obsługa rozbudowanych stosów protokołów komunikacyjnych, realizacja graficznych interfejsów użytkownika lub wykonywanie logowania informacji.

Tak jak wszystkie modele serii SAM4S, nowy układ w ofercie firmy Atmel jest oparty o rdzeń Cortex-M4 i może pracować z częstotliwością do 120 MHz. Oprócz dwumegabajtowej pamięci Flash typu dual-bank jest też wyposażony w 2 kB zintegrowanej pamięci cache, przyspieszającej wykonywanie kodu z pamięci Flash. Jeśli chodzi o wykorzystywanie dodatkowych pamięci zewnętrznych, układ jest wyposażony w interfejsy pozwalające podłączyć: SRAM, PSRAM, NOR Flash oraz NAND Flash.

Wśród peryferiów znaleźć można: port USB full-speed, interfejs kart pamięci SDIO/SD/MMC, po kilka interfejsów USART/UART, TWI, SPI oraz I2S, timery 16-bitowe, zegar czasu rzeczywistego, 12-bitowe przetowrniki A/C i C/A oraz komparator analogowy.

Ważną cechą mikrokontrolera SAM4DS32 jest energooszczędność. W czasie pracy w trybie aktywnym pobiera on 200 µA/MHz, a przy pracy z zegarem czasu rzeczywistego tylko 3 µA. Układ można zasilać napięciem od 1.62 do 3.6 V.

Mikrokontroler SAM4DS32 jest dostępny w dwóch wersjach: w obudowie 100-pinowej (SAM4DS32C) oraz 64-pinowej (SAM4DS32B), różniących się tylko liczbą wyprowadzeń I/O ogólnego przeznaczenia. Nowy model jest kompatybilny jeśli chodzi o układ wyprowadzeń z mikrokontrolerami rodzin SAM7S, SAM3N i SAM3S.

Rozwijanie projektów w oparciu o nowy mikrokontroler Atmel ułatwia zestaw ewaluacyjny SAM4S-EK2 oraz opublikowana niedawno nowa wersja środowiska projektowego Atmel Studio 6, wyposażona m.in. w Atmel Software Framework, czyli obszerną bibliotekę sprawdzonego kodu źródłowego.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronach producenta, zarówno jeśli chodzi o rodzinę SAM4s, jak i konkretnie o dwie wersje nowego modelu: SAM4SD32B i SAM4SD32C.

O autorze