Miniaturowy kompas MEMS firmy STMicroelecronics

 

 

Firma STMicroelectronics rozszerzyła swoje portfolio o kompas LSM303D – układ o wymiarach 3 x 3 x 1 mm, integrujący czujniki: przyspieszenia i magnetyczny. Daje on dostęp do precyzyjnej informacji o kierunku ruchu, co otwiera szerokie spektrum możliwości, zwłaszcza w połączeniu z popularnymi dziś usługami lokalizacyjnymi.

LSM303D jest wyposażony w cyfrowe czujniki: magnetyczny oraz przyspieszenia (liniowego). Układ obsługuje pomiary przyspieszenia z zakresach: +/- 2g, 4g, 6g, 8g i 16g oraz indukcji w zakresach: +/- 2/4/8/12 Gausów. Każdy z zakresów użytkownik może wybrać samodzielnie. Pomiary są dostarczane w formacie 16-bitowym. Na wyposażeniu jest bufor FIFO ułatwiający realizację zaawansowanego przetwarzania wyników. Kompas LSM303D można skonfigurować do powiadamiania o wykryciu swobodnego spadania, jakiegokolwiek ruchu lub pola magnetycznego. Progi czułości oraz czas reakcji generatorów przerwań można konfigurować. Układ ma też wbudowany czujnik temperatury.

Komunikacja między kompasem i układem sterującym (np. mikrokontrolerem) odbywa się przy wykorzystaniu szeregowego interfejsu I2C (tryb standard i fast) oraz SPI.

Układ LSM303D można zasilać napięciami od 2.16 do 3.6 V. Do dyspozycji są dwa tryby oszczędzania energii. Aby oszczędzać energię, części: magnetyczna i akcelerometryczna mogą być niezależnie wyłączane.

Cyfrowe kompasy stają się coraz powszechniejsze w tabletach czy telefonach komórkowych oraz powoli wchodzą na rynek gier komputerowych, kamer i innych urządzeń elektroniki konsumenckiej. Lista potencjalnych zastosowań kompasu LSM303D jest więc pokaźna.

Układ ma być dostępny w plastikowej obudowie LGA i może pracować w temperaturach z zakresu od -40 do +85 °C. Masowa produkcja kompasu LSM303D rozpocznie się w trzecim kwartale 2012. Cena ma wynosić 1.8 USD przy zamówieniach powyżej 1000 sztuk.

O autorze