Nowy transponder RFID w ofercie firmy Atmel

 

 

Firma Atmel ogłosiła wprowadzenie do swojej oferty nowego transpondera RFID ATA5577M1330C-PP pracującego w zakresie niskich częstotliwości. Urządzenie idealnie nadaje się do zastosowań w systemach kontroli dostępu do budynków, automatyce, a także w tokenach, czy też brelokach elektronicznych i wielu innych aplikacjach przemysłowych oraz konsumenckich.

Najważniejszymi wymaganiami rynkowymi stawianymi wobec urządzeń RFID są uniwersalność i elastyczność. Dzięki zastosowaniu obudowy znanej już z układów z rodziny Atmel IDIC, możliwe jest stosowanie transpondera w trudnych warunkach środowiskowych, jak np. pod wodą, na metalowych podłożach, w pyle.

Najnowszy produkt Atmela realizuje transmisję danych z predkością od 1 kb/s do 64 kb/s, dla częstotliwości 125 kHz. Modulacja sygnału może przebiegać na wiele różnych sposobów. Układ wykorzystuje kodowanie typu NRZ (Non Return to Zero), Manchester, modulację bifazową, z kluczowaniem amplitudy (ASK), fazy (PSK) lub częstotliwości (FSK). Realizacja anteny transpondera oparta jest na obwodzie LC.

Wbudowana pamięć EEPROM jest podzielona na 11 bloków po 32 bity plus 1 bit blokujący (łącznie 363 bity) – 7 bloków przeznaczonych jest na pamięć użytkownika, 2 bloki na cele identyfikacyjne, 1 blok dla ustawień układu AFE (Analog Front End), oraz 1 blok dla konfiguracji (między innymi wybór szybkości transmisji danych, sposobu kodowania, trybów pracy).

Firma Atmel przygotowała narzędzia rozwojowe dla transpondera ATA5577M1330C-PP. W ofercie znajduje się między innymi zestaw demonstracyjny ATA2270-EK1 dla projektantów, którzy mają niewielkie doświadczenie związane z systemami RFID. Producent udostępnia także płytkę ATA5505-EK1 oraz dwa zestawy ewaluacyjne ATARFID-EK1 i ATARFID-EK2. Płytki ewaluacyjne są zasilane z portu USB, a sterowanie odbywa się przy pomocy graficznego interfejsu użytkownika. Zestawy współpracują ze wszystkimi standardowymi narzędziami rozwojowymi firmy Atmel (np. AVR Studio).

Próbki transponderów w bezwyprowadzeniowych obudowach o wymiarach 12 mm x 5.9 mm x 3 mm są już dostępne w cenie 1.93 USD/szt. przy zamówieniu 4000 sztuk.

O autorze