Analizator widma DSA815

 

Rys. 6. Widmo uzyskane za pomocą operacji matematycznych

Rys. 6. Widmo uzyskane za pomocą operacji matematycznych

 

 

Na przedniej płycie analizatora DSA815 zamontowano gniazdo USB, do którego może być dołączana pamięć typu Flash. Są na niej zapisywane nastawy przyrządu, różne parametry pomiarów, a także same wyniki. Dane liczbowe mają format BIN lub CSV. Istnieje również możliwość dokonywania zrzutów ekranowych w formacie graficznym JPG lub BMP.

Opcje pomiarowe

Analizatory rodziny DSA800 są sprzedawane bez instalowanych rozszerzających opcji pomiarowych. To trochę tak, jak kupowanie komputera bez systemu operacyjnego, ale taka jest polityka Rigola. Należy założyć, że klienci będą zamawiać przyrząd z pełnym oprogramowaniem. Trzeba przy tym pamiętać, że niektóre pomiary wymagają stosowania generatora śledzącego. Analizator DSA815-TG taki generator ma wbudowany, ale zwykły DSA815 musi współpracować z generatorem zewnętrznym.

Po zainstalowaniu opcji pomiarowych dostępne są funkcje opisane dalej. Stosując je należy pamiętać o prawidłowym ustawieniu warunków dla każdego rodzaju pomiaru.

1. VSWR. Pomiar napięciowego współczynnika fali stojącej. Wymagany jest specjalny mostek pomiarowy i generator śledzący.

2. T-Power. Pomiar mocy w funkcji czasu dla ustalonej częstotliwości nośnej. Analizator przechodzi w tryb Zero Span i mierzy jedną z wybranych mocy: szczytową, średnią lub RMS w zadanym przedziale czasowym.

3. ACP (Adjacent Channel Power). Pomiar mocy w kanale podstawowym i w kanałach sąsiednich (rys. 7).

 

Rys. 7. Pomiar ACP

Rys. 7. Pomiar ACP

 

 

4. Channel Power. Pomiar mocy i gęstości mocy w kanale (rys. 8).

 

Rys. 8. Pomiar mocy i gęstości mocy

Rys. 8. Pomiar mocy i gęstości mocy

 

 

5. OBW (Occupied Bandwidth). Pomiar zajętości pasma. Wynikiem pomiaru jest stosunek mocy w kanale mierzonym do mocy w zadanym zakresie przemiatania.

6. EBW (Emission Bandwidth). Pomiar pasma emisji. Pasmo to jest wyznaczone dwoma częstotliwościami, dla których poziom sygnału spada o zadaną wartość w stosunku do wartości maksymalnej (rys. 9).

 

Rys. 9. Pomiar EBW

Rys. 9. Pomiar EBW

 

 

7. C/N Ratio. Pomiar odstępu sygnału od szumu.

8. Harmonic Distortion. Pomiar zawartości harmonicznych do 10. włącznie. Ze względu na możliwy bardzo mały poziom ostatniej harmonicznej bliski już szumom własnym, warunkiem pomiaru jest zapewnienie minimalnego poziomu sygnału (częstotliwości podstawowej), który nie powinien być niższy niż –50 dBm.

9. TOI (Third-Order Intercept). Pomiar zniekształceń intermodulacyjnych 3. rzędu (rys. 10).

 

Rys. 10. Pomiar TOI

Rys. 10. Pomiar TOI

 

 

O autorze