LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Sprzęt pomiarowy

Analizator widma DSA815

EMI

Zakłócenia elektromagnetyczne to temat, który coraz częściej zaprząta głowy konstruktorów. Jest to problematyka trudna i – co tu ukrywać – nielubiana. Konieczność wykonywania drogich badań dotyczących emisji i odporności na zakłócenia elektromagnetyczne większości urządzeń elektronicznych sprawiła, że znacznie wzrosło zainteresowanie wszelkiego rodzaju analizatorami widma. Oczywiście badanie końcowe musi być wykonane aparaturą najwyższej klasy, ale samodzielne przeprowadzenie choćby wstępnych pomiarów dużo tańszymi przyrządami może w ogólnym rozrachunku dać wymierne oszczędności. Taka praktyka staje się coraz bardziej powszechna ze względu na znaczny udział kosztów związanych z badaniami w akredytowanych laboratoriach w ogólnych kosztach wprowadzenia wyrobu do produkcji i sprzedaży. Sam analizator jednak nie wystarczy. Potrzebne jest do tego odpowiednie stanowisko pomiarowe i dodatkowe oprzyrządowanie. O stanowisko pomiarowe musi zadbać sam użytkownik, natomiast opcje rozszerzające związane z pomiarami EMI, takie jak detektor quasi-peak i generator śledzący oferuje Rigol.

Akcesoria

Do analizatorów rodziny DSA815 oferowane jest dodatkowe oprzyrządowanie. Jest to:

  1. DSA Utility Kit, czyli zestaw kabli, adapterów i anten.
  2. Zestaw do pomiaru VSWR. Opcja umożliwiająca dokonywanie pomiarów w oparciu o parametr S11 (tłumienie odbiciowe, współczynnik odbicia, napięciowy współczynnik fali stojącej).
  3. Tłumik 40 dB.
  4. Zestaw zaawansowanych funkcji pomiarowych. Opcjonalne oprogramowanie analizatora DSA815 z funkcjami obliczającymi najczęściej spotykane w pomiarach RF parametry. Bez tej opcji jednak dość trudno wyobrazić sobie sens stosowania analizatora widma.
  5. Konwerter USB-GPIB. Urządzenie przydatne na zautomatyzowanych stanowiskach pomiarowych wykorzystujących powszechnie stosowany w takich przypadkach interfejs GPIB.
  6. TX1000 – zestaw demonstracyjny z wbudowanym generatorem 1 GHz, mikserem, filtrem i wzmacniaczem, emitujący sygnał testowy RF.
  7. DSA800-EMI – filtr EMI i filtr Quasi-Peak (200 Hz, 9 kHz, 120 kHz, pasmo -6 dB ).

Ocena

Analizator DSA815 to przyrząd wykonany z solidnością charakterystyczną dla Rigola. Należy to utożsamiać z jakością wyraźnie lepszą od stereotypowej „średniej chińskiej”, ale też nie jest to przyrząd z górnej półki. Ograniczenia zastosowań wynikają z pasma – 1,5 GHz. W opcjach pomiarowych brakuje charakterystycznego dla wyrobów markowych wykresu spektroskopowego, bardzo przydatnego podczas długich obserwacji widma. Analizator DSA815 jest kolejnym przyrządem potwierdzającym, że Rigol ma jakiś kłopot z… wentylatorami. Jest to element, który w zasadzie nie ma znaczenia dla jakości pomiarów, ale jest niezwykle uciążliwy podczas dłuższej pracy. Na plus można natomiast zapisać lekkość obudowy w dosłownym i symbolicznym znaczeniu, dobry wyświetlacz, małe szumy i dużą rozdzielczość (RBWmin=100 Hz).

Dystrybutorem produktów Rigol w Polsce jest firma NDN – Zbigniew Daniluk, ul. Janowskiego 15, 02 – 784 Warszawa, tel/fax: (0-22) 641-61-96, www.ndn.com.pl.

Jarosław Doliński jest absolwentem Wydziału Elektroniki na Politechnice Warszawskiej. Pracował w Przemysłowymi Instytucie Telekomunikacji oraz Instytucie Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy, gdzie zajmował się konstruowaniem urządzeń transmisji danych. Współpracował z Zakładem Urządzeń Teatralnych m.in. w zakresie konstrukcji interkomów teatralnych i urządzeń dla inspicjentów. Brał także udział w pracach projektowych rejestratorów urządzeń wiertniczych i elektroniki montowanej na żurawiach mobilnych. Obecnie prowadzi firmę zajmująca się konstruowaniem i produkcją urządzeń elektronicznych dla rehabilitacji i wspomagania treningu sportowego. Jest autorem czterech książek poświęconych elektronice i mikrokontrolerom, współpracuje ponadto z miesięcznikami „Elektronika Praktyczna”, „Elektronik” oraz „Świat Radio”.